امروز: دوشنبه 05 خرداد 1399 برابر با 25 می 2020

مسکن قربانی فرصت سوزی مجلس و دولت

  • شنبه, 18 خرداد 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 مسکن قربانی فرصت سوزی مجلس و دولت مسکن قربانی فرصت سوزی مجلس و دولت mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،بین نوسان تعداد خانه‌های خالی با نوسان قیمت مسکن ارتباط معکوس وجود دارد، بطوریکه در شرایط کاهش رشد قیمت، صاحبان واحدهای مسکونی به امید افزایش قیمت در دوره آتی از عرضه واحدهای خود به بازار خودداری می‌کنند.

تعداد خانه های خالی در ایران دوبرابر استاندارد جهانی

بر اساس آمار‌ها طی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ درصد خانه‌های خالی از رقم ۴.۲ درصد در سال ۱۳۸۵ (۶۳۳ هزار واحد خالی) به ۸.۳ درصد در سال ۱۳۹۰ (۱.۶ میلیون واحد خالی) و ۱۱.۳ درصد در سال ۱۳۹۵ (۲.۶ میلیون واحد خالی) رسیده و رشد ۳۱۰ درصدی را تجربه کرده است.
در صورتی که تمام این واحدهای خالی (۲.۶ میلیون) به بازار عرضه شود، تقریباً برابر با ۷ سال از تولید فعلی مسکن (۳۵۰ هزار واحد) و برابر با ۳ سال نیاز کامل کشور به خانه بر اساس برنامه جامع (۹۰۰ هزار واحد)، تأمین خواهد شد که به طور قطع اقدام مناسب و مفیدی برای بازار املاک و مستغلات خواهد بود.
هرچند کارشناسان اعلام میکنند "شاید" آمار تغییر کرده باشد اما از سال ۹۵ تاکنون همچنان معضل مسکن در صدر لیست مسائل معیشتی خانوار ایرانی قرار دارد!

در چنین شرایطی با اجرای طرح اخذ مالیات برخانه های خالی با توجه به دستاوردهای حاصل شده از این طرح در بسیاری از کشورهای جهان، می‌توان نسبت به نتیجه بخش بودن این طرح و مجاب ساختن مالکان به عرضه خانه های خالی در بازار امیدوار بود.

قانونی که ۴ سال مسکوت ماند!!!

سابقه تصویب قانون اصلاح مالیات های مستقیم (ماده 54)به سال 1394 باز می‌گردد که به موجب آن مقرر شد از واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با بیش از یکصد هزار نفر جمعیت (بعد از سال دوم) مالیات به اجاره اخذ شود.
طبق قانون مذکور، به وزارت راه مهلتی 6 ماهه داده شد تا پس از تامین زیرساخت های مورد نیاز برای اجرای این طرح، اقدامات لازم را عملیاتی کند.

با این وجود بعد از گذشت ۴ سال، اجرای این طرح همچنان مسکوت مانده است.

طرح مجدد این قانون توسط تعدادی از نمایندگان در ۲۱ اردیبهشت امسال کلید خورد اما هنوز اراده ای برای پیگیری و اجرای آن توسط نمایندگان مجلس و مسئولین وزارت راه و شهرسازی وجود ندارد.

در این راستا انتظار می رود با تاکید رهبر معظم انقلاب بر پیگیری مسئله معیشت توسط مسئولین دغدغه مند و جوانان انقلابی موج مطالبه گری از نمایندگان مجلس برای سوال از قصور مسئولین دولتی در اجرای این طرح شکل بگیرد تا مهر پایانی بر یکی از مهمترین معضلات معیشتی مردم کشورمان باشد.

ملیحه طوسی

منتشر شده در یادداشت
کد خبر: 3969

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید