امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 27 می 2020

عدم تناسب فضاسازی اروپایی با ساختار آب و هوایی ایران

  • چهارشنبه, 01 خرداد 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
عدم تناسب فضاسازی اروپایی با ساختار آب و هوایی ایران عدم تناسب فضاسازی اروپایی با ساختار آب و هوایی ایران mashhadomran.ir

افزایش مصرف انرژی های مصنوعی و عدم توجه به مصرف بهینه از منابع انرژی های طبیعی، باعث افزایش تولید و کاهش آسایش انسانها می شود.باید در نظر داشت که مصرف اکنومیک، خود باعث افزایش آسایش مردم می شود. بادگیرهای یزد، نمادی از تاریخچه انرژی در ایران و مصرف اکنومیک با استفاده از منابع طبیعی و عدم تولیدات مصنوعی هستند.

در فصول گرم همواره به مردم هشدار داده می شود در مصرف آب صرفه جویی کنید، در حالی که میزان مصرف خانگی حدودا 10% کل مصرف شهری است و 90% مصرف، صرف کشاورزی و یا آبیاری فضایی سبز و چمن می شود. لذا ضروری است برای جلوگیری از هدر رفتن آب و تبخیر آن، از چمن مصنوعی و درختان بلند قامت در فضا سازی شهری استفاده نمود و شهرداری ها در این امر پیشگام و اولین باشند.

امروزه مهندسین کشاورزی شهر، فضای سبز شهرها را به سمت فضاسازی اروپایی برده، در حالی که این فضا سازی تناسبی با آب و هوای 90% ایران ندارد.

مردم در اروپا به دنبال  یک  متر آفتاب و ما به دنبال  یک  متر سایه هستیم

آسفالت، خود جاذب گرماست و برخورد مستقیم آفتاب با آن در تابستان، باعث شده که تنها در بامداد بتوان برهنه بر روی آن راه رفت، در حالی که با جایگزین کردن درختان بلند قامت به جای درختان تزیینی، می توان عایقی قوی و مناسب، میان خورشید و زمین ایجاد کرد و از گرم شدن فضای شهری و تبخیر آب جلوگیری  کرد.

 عدم استفاده از ظرفیت های منابع طبیعی

در کشور، سالانه پروژه های چند ده هزار متری زیادی ساخته می شود، که این پروژه ها از تیمهایی مهندسی قوی برخوردار هستند. اما  همچنان شاهد عدم توجه به جمع آوری آب باران در طراحی مهندسان تاسیسات هستیم.

چرا باید آب باران که قابل استفاده است و نیاز به تسویه ندارد از طریق ناودانی پشت بام ها و یا کفشوی حیاط ها با متراژ بالا به مسیر سیستم اگو هدایت شود، به راستی نمیتوان از این منبع طبیعی عظیم، با ذخیره کرده آن در زمستان و بهار، در فصل تابستان در جهت پر کردن فلاش تانکها و یا آبیاری فضایی سبز همان پروژه استفاده  کرد؟

 

 

نویسنده: سیامک ارسنجانی

منتشر شده در یادداشت
کد خبر: 3925

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید