امروز: سه شنبه 06 خرداد 1399 برابر با 26 می 2020

تحولی شگرف در راه توس

  • یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 تحولی شگرف در راه توس تحولی شگرف در راه توس http://www.mashhadomran.ir

 منطقه تاریخی توس پیشینه تاریخی ایران است ودر کاوش های باستان شناسی دهانه کشف رود ، 36 دست افزار پیدا شده که قدمت تمدنی ایران را به 800 هزار سال پیش می رساند این جایگاه توس را نه تنها در ایران بلکه در جهان شاخص می کند و مطالعات نشان می دهد توس خواستگاه تمدن بشری است، تلاش می کنیم شکوه و عظمت تاریخی که این منطقه دارد را به آن بازگردانیم و عهد بسته ایم که برای احیای توس با همگان همگام شویم و طی یک سال اخیر نیز از هیچ کوششی دریغ نکرده ایم.

به تازگی تفاهم­نامه ای با شهرداری برای احیای توس مبادله­شد، به استثنای برج و باروی و تاسیسات آرامگاه فردوسی، با اجرای طرح 30 هکتاری، تحول شگرفی را در این منطقه شاهد خواهیم بود.

شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم با توجه به هدف گذاری که داشته است کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس را تشکیل داده و توجه ویژه ای هم به عمران و آبادانی توس دارد، همچنین شهرداران مشهد طی این دوره از دلسوزان و دغدغه مندان برای توس و فردوسی بوده اند و حمایتهای بی دریغی را برای اجرای طرح بازپیرایی آرامگاه فردوسی داشته اند.

حمایت همه جانبه معاون رئیس جمهوراز احیای توس

 دکتر مونسان اهتمام ویژه ای به این موضوع داشته و در سفر دولت به مشهد اختصاص 12 میلیارد تومان تا سال 1400 به تصویب رسید و هم چنین با حضور در مشهد و رونمایی از طرح بازپیرایی جلوخان از این طرح تا مراحل تصویب و اجرا حمایت کرد.

هم چنین دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در فرآیند تصویب طرح های بازپیرایی جلوخان، طرح احیای برج و بارو همراهی تمام و کمال را داشت و تاکنون چندین نوبت بازدید از طرح های احیای توس انجام داده است.

 شهر تاریخی توس و مجموعه فردوسی  در شمار 55 اثری است که در فهرست موقت ثبت جهانی قرار دارد،  و اجرای این پروژه ، زمینه ثبت جهانی توس و آرامگاه فردوسی را تسهیل می کند .

 ساماندهی جلوخان و پردیس، نظارت و کنترل برداشت های معاون شن و ماسه محدوده توس و دکل های برق فشار قوی در منظر آرامگاه ، ساماندهی نماهای روستاهای مشرف و احیای برج باروی توس از جمله عواملی است که با انجام آن ها شرایط برای ثبت جهانی توس تسهیل می شود.

پروژه بازپیرایی جلوخان در مساحت حدود  هفت هکتار سال گذشته از محل اعتبارات شهرداری مشهد آغاز شد و فاز اول این پروژه که حدود دو سوم مساحت جلوخان را شامل می شود هم زمان با روزبزرگداشت فردوسی بهره برداری  می شود.

در سمت چپ و راست کنار جلوخوان مسیرهای سواره با بکارگیری ماشینها برقی پیش بینی شده و مسیر میانی به عنوان محور اصلی جلوخان و راه پیاده برای گردشگران در نظر گرفته شده است. بعد از جلوخان نیز پردیسی به مساحت بیش از 30 هکتار قرار دارد که بخشهای تاریخی و فرهنگی در آن واقع هستند.

 رویکرد در جلوخان غیرانتفاعی و در پردیس انتفاعی است. بخشهای تاریخی و فرهنگی آن نیز احصاء و احیاء خواهند شد و فضاهایی مانند کافی شاپ، رستوران، کتابخانه، کافه کتاب و سایر خدمات برپا می شوند تا مسیری برای رسیدن به آرامگاه فردوسی باشد.

شهر تاریخی توس واقع در 25 کیلومتری شمال مشهد با 360 هکتار مساحت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 329 هجری قمری برابر با 319 خورشیدی(940 میلادی) در روستای پاژ منطقه توس در خراسان دیده به جهان گشود. وی سال 411 هجری قمری چشم از جهان فروبست و در روستا محل سکونتش که امروز در فاصله 30 کیلومتری شمال مشهد واقع است به خاک سپرده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر

منتشر شده در یادداشت
کد خبر: 3889

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید