امروز: سه شنبه 13 خرداد 1399 برابر با 02 جون 2020

جشنواره ابوذر آغاز راهی نو در خطه خورشید

  • چهارشنبه, 05 دی 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
جشنواره ابوذر آغاز راهی نو در خطه خورشید جشنواره ابوذر آغاز راهی نو در خطه خورشید http://mashhadomran.ir

با گذشت حدود چهاردهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و نهادینه شدن نظام ارزشی اسلامی مبتنی بر دین مبین‌اسلام و فقه شیعی با محوریت اصل ولایت فقیه و کسب پیشرفت‌ها ودستاوردهای مهم فرهنگی، سیاسی، علمی، اقتصادی و دفاعی و... در عرصه‌های مختلف داخلی و جهانی، بدیهی است که این‌چنین کشوری به عنوان تنها کشور دارای نظام ارزشی دینی اسلامی، مورد بغض و کینه دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و جبهه استکبار قرار گیرد. از این رو امروزه رویکرد و عملکرد آشکار و پنهان نظام سلطه و هم‌پیمانان آن‌ها، رویارویی و پیاده‌سازی نقشه‌های براندازی یا در خوشبینانه‌ترین حالت، تضعیف و تغییر در نظام اسلامی در سطوح و اشکال مختلف است که این تهاجم امروزه در بستر جنگ نرم بروز و حضور یافته است.

 

در این زمینه بر کسی پوشیده نیست که ابزار رسانه و هنر و حوزه فرهنگ به‌عنوان قدرتمندترین ابزار اعمال آسیب و جریان‌سازی مخرب علیه نظام اسلامی با استفاده از پروپاگاندای ناجوانمردانه، مورد بهره‌برداری نظام سلطه قرار می‌گیرد.

از عمده اهداف اقدامات نظام سلطه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی به این موارد اشاره می‌شود:  ایجاد شبهه در اصول و اقدامات نظام جمهوری‌اسلامی و جایگاه نیروهای انقلابی و ارزشی

، از طرفی بی‌انگیزه و بی‌تفاوت و ناامید کردن نیروهای انقلابی و ارزشی، برجسته‌سازی ضعف‌ها و کمبودها و در نهایت سست‌کردن بنیان‌های نظام و انقلاب، تضعیف باورها و انگیزه‌های انقلابی ارزشی و دینی ، تغییر سبک‌زندگی ایرانی و اسلامی و پررنگ کردن ارزش‌ها و مولفه‌های فرهنگ‌غربی، تضعیف خودباوری ملی و آسیب به توانمندی‌های داخلی و دستاوردهای انقلاب اسلامی

، تلاش برای ایجاد ناهماهنگی و شکاف بین ظرفیت کارشناسی و نخبگانی و نیروهای توانمند انقلابی و دلسوز از یک طرف و از سوی دیگر ایجاد فاصله آنان با نظام به ویژه در بخش‌های فرهنگی و هنری و رسانه ای و مواردی دیگراست.

لذا ضرورت دارد نیروهای حوزه‌های فرهنگی و هنری و رسانه‌ای با همدلی، همکاری و هم‌افزایی در فعالیت‌های خود، با پرهیز از بی‌تفاوتی و با استفاده از بسترهای قابل بهره‌برداری موثر و نوین، اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای اثرگذار و البته همسو با اهداف و ارزش‌های نظام و ولایت‌فقیه داشته باشند و بر توانمندسازی حرکت خود در این مسیر تمرکز کنند و حداکثر اثربخشی در کسب نتایج مطلوب داشته باشند.

در این زمینه جشنواره ابوذر در حوزه مهم ارزش‌های انقلاب اسلامی، در سطح جشنواره رسانه‌ای تخصصی در بخش خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مکتوب، دیداری و شنیداری و فعالان فضای مجازی، ارتقا و پیشرفت روزافزون داشته است که در زمینه بستر رسانه‌ای انقلابی و رویدادی ارزشی، اثربخش و برجسته با اهداف مهمی از جمله استعدادیابی، معرفی تولیدات رسانه‌ای فاخر، تبادل تجربیات متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه، معرفی چهره‌های موفق و توانمند و قدردانی از آن‌ها و ایجاد رقابت بین اصحاب‌رسانه در استان، به‌ویژه با حضور نیروهای ارزشی انقلاب اسلامی شاخص است.

این دوره از جشنواره با توجه به اهمیت بزرگداشت چهلمین سالگشت پیروزی و استمرار انقلاب شکوهمند اسلامی، سعی کرده به عنوان محور جلب توجه رسانه‌های مختلف و با تاکید بر همگرایی و تعامل هرچه بیشتر بین آن ها، با رویکرد ارزشی و انقلابی و جهادی، با برنامه‌ریزی هدفمند در جهت رشد فرهنگی و اشاعه ارزش‌های انقلابی و تنویر افکار عمومی به منظور تبیین و تحقق و مصونیت بخشی اهداف مقدس انقلاب شکوهمند اسلامی و آرمان‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در مشهد مقدس و پایتخت معنوی ایران اسلامی که دارای ظرفیت‌های اثرگذار مطبوعاتی و رسانه‌ای متنوع استانی و کشوری است، نقش آفرینی کند. مزید استحضار در اختتامیه سومین دوره از جشنواره ابوذر که در تالار شهر مشهد مقدس برگزار شد از آثار برگزیده تقدیر شد که در میان آثار منتخب؛ 16اثر برگزیده و شایسته تقدیراز صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی و از بخش‌های صدا، سیما، خبر، رادیو زیارت و پویانمایی بودند، همچنین از نکات برجسته این دوره از جشنواره و اختتامیه به موارد ذیل اشاره می‌شود.

مراسم اختتامیه با حضور نماینده عالی دولت و مقامات و مسئولان محترم و برخی از نمایندگان مجلس و فرمانده سپاه استان و همچنین تعدادی از صاحب‌نظران و فعالان حوزه رسانه و فرهنگ بسیار پرمحتوا و کیفی بود و با حداقل هزینه و نهایت صرفه‌جویی برگزار شد.

 مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره ابوذر جنبه مذهبی داشت به‌گونه‌ای که حتی در انتخاب موسیقی کاملا دقت شده و موضوع موسیقی هم مرتبط با امام رضا(ع) بود.

 در این دوره یاد و خاطره شهدا برجسته شد و از خانواده آنان تجلیل و به دستاوردهای چهلمین سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی خوب و شایسته توجه شد.

 از طرفی حضور دوستان انقلابی با گرایش‌های مختلف پررنگ بود و شاهد حضور موثر اصحاب رسانه و هنرمندان بدون حاشیه و با رعایت شئون فرهنگی و... بودیم.

و این که جشنواره ابوذر و مراسم اختتامیه آن در خدمت جریان انقلابی و هنر متعهد بوده است.

در ادامه یادداشت در زمینه نقش هنر و اثرگذاری آن به بخشی از سخنان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اشاره می‌شود که در بیاناتی ارزشمند می‌فرمایند: «هنر یک شیوه بیان است، یک شیوه ادا کردن است، منتها این شیوه بیان از هر تبیین دیگر رساتر، دقیق تر، نافذتر و ماندگارتر است.... بارها گفته‌ام که هر پیامی، هر دعوتی، هر انقلابی، هر تمدنی و هر فرهنگی تا در قالب هنر ریخته نشود، شانس نفوذ و گسترش ندارد و ماندگار نخواهد بود...». در پایان نیز یادآور می‌شود، در عصری که تهاجم فرهنگی و جنگ نرم نظام سلطه به ویژه در حوزه فرهنگی گسترش یافته است و با توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و بالندگی و استمرار آن، ضرورت دارد حوزه هنر و رسانه – به ویژه هنر انقلابی در مقابل این تهاجم، نقش آفرینی کند و در مسیر حفظ و بالندگی هر چه بیشتر نظام اسلامی و ارزش‌های آن، با ارتقای حوزه پیام و محتوای فرهنگی ارزشی انقلابی، برجسته باشد که این تلاش‌های ارزشمند می‌تواند با رویکرد -جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی- و جشنواره‌های ارزشمندی همچون - جشنواره رسانه‌ای ابوذر – تجلّی و نقش موثر داشته باشد.

 


نویسنده : محسن نصرپور مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی

منتشر شده در یادداشت
کد خبر: 3340

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید