امروز: دوشنبه 12 خرداد 1399 برابر با 01 جون 2020

خبر خوش ؛ کوچ ریال به قله بورس

  • یکشنبه, 18 شهریور 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
خبر خوش ؛ کوچ ریال به قله بورس خبر خوش ؛ کوچ ریال به قله بورس http://mashhadomran.ir

امیرروحپرور روزنامه نگار اقتصادی در تازه ترین یادداشت خود از اتفاقات امروز بازار سرمایه نوشت : امروزبورس تهران با عقب نشینی بازارهای موازی طلا ، سکه وارز ،شاهد یک رکورد شکنی تاریخی بود بطوری که ؛شاخص کل بورس در جریان معاملات بر فراز قله ۱۴۲ هزار واحدی ایستاد،این در حالی است که دیروز هم معامله‌گران بازار بورس در اولین روز هفته با تداوم رشد قیمت برخی نمادها از جمله نمادهای فولادی و پتروشیمی مواجه شدند.

در دو روز گذشته فعالان بازار بورس با تشکیل صف‌های خرید به استقبال بازار رفتند . 

از سوی دیگر بسیاری معتقدند حداقل در کوتاه‌مدت بازار ارز و سکه به سقف خود رسیده‌اند. امری که در چند روز اخیرموجب عقب‌نشینی خریداران شده است و موجبات رونق بورس را فراهم کرده است .

انتشار خبری مبنی‌بر ورود نخستین محموله اسکناس انواع ارزهای مختلف توسط صرافی‌ها به کشور و نیز نامه رییس کل بانک مرکزی برای تسریع در ورود طلا و ارز به کشور ؛عامل اصلی افت قیمت دلار بوده است.

در شرایط کنونی امیدواری فعالان بازار و در کنار آن عقبگرد نسبی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه از عوامل افزایش تقاضا در بازار سهام به شمار می‌رود.

از سوی دیگر رفتار بازیگران و سابقه تاریخی بازار سرمایه نشان می‌دهد که همواره بعد از رشد ارزی، بازار سرمایه می‌تواند حرکت قدرتمندی را آغاز کند که در حقیقت این مساله قدرت اصلی نقدینگی است که در بازارهای مختلف حرکت کرده است.

همچنین نباید این تجربه را هم را فراموش کرد که با توجه به رکود معاملات به دلیل رسیدن قیمتها به سقف خود و افزایش نسبت ریسک به بازده در اکثر بازارهای موازی از جمله طلا، دلار و مسکن و...، سرمایه به سمت بازاری که زمینه رشد دارد سوق پیدا می‌کند و در حال حاضر بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری است؛ البته این امر نیازمند شناخت کافی و سرمایه گذاری هوشمندانه است .

به هرحال روند معاملات چند روز اخیر و شکسته شدن رکورد ، حاکی از ورود نقدینگی جدید به بازار سهام است؛ اما با این وجود شواهد می گوید همچنان ریال سرگردان زیادی در بین عموم مردم وجود دارد که هنوز وارد بازار سهام نشده است. این موضوع می‌تواند پتانسیل بزرگ‌تری برای جذب نقدینگی به وجود بیاورد که در این راستا بورس می تواند به عنوان یک بازار مولد و موثر بر رشد صنایع و تولید بازیگر اصلی مهار نقدینگی سرگردان باشد .

گفتنی است حجم نقدینگی طی سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۶ به‌طور میانگین سالانه ۲۸ درصد رشد داشته که براساس آخرین گزارش‌های بانک مرکزی، حجم آن در حدود ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان است.

منتشر شده در یادداشت
کد خبر: 2915

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید