امروز: سه شنبه 13 خرداد 1399 برابر با 02 جون 2020

روزگار سخت و رسانه تلخ

  • چهارشنبه, 17 مرداد 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
روزگار سخت و رسانه تلخ روزگار سخت و رسانه تلخ http://mashhadomran.ir

 خبر، خبر است. هر اتفاق روتینی ارزش خبری پیدا نمی‌کند بلکه آنچه نباید اتفاق بیفتد وقتی اتفاق می‌افتد اهمیت خبری پیدا می‌کند. نمی‌توان از روزنامه‌ها خواست که اوضاع را خوب جلوه دهند و خبر بد را در لفافه بگویند تا کسی حالش بد نشود.

▪️ خبر فی‌نفسه نه خوب است و نه بد. بلکه خبر باید ما را متوجه وضعیتمان کند.

▫️ آنچه الان فضا را خراب و مسموم می‌کند و همه ما را درگیر کرده است، نه روزنامه‌ها هستند و نه صداوسیما، بلکه فضای مجازی است.

▪️ دلیل به این برمی‌گردد که صداوسیما خوب عمل‌نکرده ، شابلون‌هایش خوب نبوده است، خبرها را نتوانسته خوب منتقل کند، روزنامه‌ها دچار گرفتاری بودند ... و فضای مجازی هم برای شهروندی که احتیاج به خوراک خبری دارد در گوشی‌اش این خوراک را ریخته است.

▫️ شما صفر تا صد اخبار را می‌توانید در روزنامه، صداوسیما و به‌طورکلی رسانه‌های رسمی پیگیری کنید. ولی در فضای مجازی معلوم نیست ته خبر از کجا است و نمی‌توان آن را کنترل کرد.

▪️اتفاقی هم که قبل تر از این ها افتاده این بوده که ،خوراک فکری عموم را نه رسانه ای که تحت کنترل حکومت است، می دهد نه اصلا می تواند بر روی آن اعمال نظر کند.

▫️ دیگر نمی توان گفت شنونده های رادیو یا خوانندگان مطبوعات زیادی داریم چرا که اول این رسانه ها را له کردیم.

▪️ زمانی روزنامه ها تیراژ بسیار بالا و گردش اقتصادی فوق العاده ای داشتند و روزنامه ها در امر سیاسی دخالت داشتند و می توانستند وزیر و وکیل را جابجا کنند و این مربوط به دوران مشروطه نیست این اوضاع مطبوعات برای ۱۵ سال پیش است.

▫️در حال حاضر رویکردی که مسئولان نسبت به رسانه ها دارند، خیلی خوب شده است. ولی خیلی از مسئولین ما هنوز مرزهای توهین را نمی دانند یا از حد و حدود چیزی مثل کاریکاتور بی اطلاع هستند حتی ما برای سیاه نمایی هم تعریف نداریم خب کارشناس ها باید همه این ها را تعریف کنند.

 منبع: رسان آ

 سیدعلی میر فتاح (سردبیر روزنامه «اعتماد»)

 

منتشر شده در یادداشت
کد خبر: 2762

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید