امروز: چهارشنبه 02 مهر 1399 برابر با 23 سبتامبر 2020

  • به بهانه آغاز فعالیت پایگاه خبری مشهد عمران
بررسی نقش رسانه در پر کردن جای خالی مدیریت یکپارچه شهری

  • چهارشنبه, 25 شهریور 1394
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
مشهد عمران مشهد عمران MashhadOmran.ir

به بهانه آغاز فعالیت پایگاه خبری مشهد عمران

بررسی نقش رسانه در پر کردن جای خالی مدیریت یکپارچه شهری

مشهد؛ قربانی ساز ناکوک برخی از ارگان ها در نبود مدیریت یکپارچه شهری

 

 

 

 مشهد مقدس منابع مالی زیادی را درگیر پروژه های عمرانی خود کرده است. رشد و توسعه پروژه های عمرانی در شهرها به طور معمول نوید شهری رو به سوی پیشرفت می دهد به نحوی که این پروژه ها با محوریت اشتغال زایی در مناطق حاشیه شهر می تواند به محرومیت ها تا حدی پایان دهد یا نسبت به حل یک معضل ترافیکی، اجتماعی یا زیست محیطی به کار آید. اما آیا با توجه به افزایش سرسام آور پروژه های عمرانی طی چند سال گذشته در مشهد مقدس؛ این پیشرفت یا گره گشایی در شهر دیده می شود؟!

امواج بلند ساخت و ساز دیروز؛  اقتصاد مشهد را امروز با خود برده است
بیایید قبل از پاسخ به این سوال ضمن یادآوری ضرورت برنامه ریزی شهری، نگاه کلان و بلندمدت در اجرای پروژه ها و نقش مدیریت شهری به پیشینه این پروژه ها بپردازیم. همانطور که می دانید در سال های گذشته موجی از ساخت و سازها در مشهد به راه افتاد. به حدی که امواج بلند آن اکنون هر گونه فعالیت تجاری اقتصادی در مشهد را به ریسکی بزرگ تبدیل کرده است.

مشکلات امروز مشهد ناشی از سو مدیریت مدیران دیروز
متاسفانه بعضی از مدیران شهری از ارزش معنوی خدمت به مردم مشهد به واسطه مضجع شریف امام رضا علیه السلام آگاه نبوده و به جای کنترل این موج در جهت ارکان و راهبرد های مدیریت کلان شهری به منافع کوتاه مدت شخصی یا سازمانی بسنده کرده اند.
در زمانی که بیش از صد برج مرتفع با کاربری های متفاوت در نقاط مختلف شهر در عرض چندماه در صف صدور پروانه قرار داشتند به نظر می رسد دستگاه های ذیربط نتوانسته اند خواسته یا ناخواسته به وظایف خود بدرستی عمل کنند. آنچه بر این ادعا صحه می گذارد اکثر پروژه های عمرانی هستند که از لحاظ فیزیکی به شکل مطلوبی پیشرفت کرده یا به اتمام رسیده اند ولی در حال حاضر جز معضلاتی برای شهر و شهروندان سودی نداشته اند و در حال تقلا برای بازگشت به سرمایه اولیه خود هستند.

هویت مشهد در مرز تخریب و فراموشی
پروژه های عمرانی مشهد مقدس با ریل گذاری غلط برخی از مسئولان؛ هویت این شهر را که کمتر شهری از آن برخوردار است به مرز تخریب و فراموشی کشانده است. سرمایه گذاران این پروژه ها غالبا شهرداری، دولت، بانک ها، موسسات مالی اعتباری و یا بخش خصوصی هستند که با اهداف مختلفی اقدام به جذب سرمایه و شروع این پروژه های کرده اند. اما به راستی ریل گذاری حرکت پروژهای عمرانی مشهد توسط چه مراکزی و در چه جهتی گذاشته می شود؟
استانداری؛ اداره کل راه و شهرسازی؛ شورای شهر؛ شهرداری؛ نهاد مطالعات و برنامه ریزی توسعه و عمران، سازمان زمین و مسکن؛ یا تأمین کنندگان مالی پروژه ها از مجموعه هایی تاثیر گذار در جهت دهی پروژه های عمرانی هستند.
اما دغدغه امروز مشهد فقط دارا بودن پروژه های عظیم عمرانی بدون برنامه ریزی مدون شهری با نگاه کلان و بلندمدت نیست، بلکه نبود مدیریت یکپارچه شهری است.
ساز ناکوک برخی از ارگان ها در نبود مدیریت یکپارچه شهری؛ مشهد را در بعضی از زمینه ها نظیر اشتغال و توسعه درآمدهای پایدار شهری، دچار چالشی جدی کرده است. البته می توان به درآمد حاصل از حضور زائران امیدوار بود که باز این سوال مطرح می شود؛ چه میزان از گردش مالی گردشگری زیارت و سوغات زائران؛ که بالغ بر پانصد میلیارد تومان در سال برآورد شده است را خرج توسعه زیرساخت ها می کنیم؟ البته سهم هفتاد درصدی چین از این بازار خود داغی دیگر بر پیکره شهر و شهروندان خواهد بود.
چالش ها و معضلات فرا روی این شهر بزرگ کم نیست و کمتر کسی است که از آن خبر نداشته باشد.

اما راهکار چیست؟

در فقدان یک مدیریت شهری یکپارچه و منسجم چه راه کارهایی می تواند به طور کوتاه مدت و بلند مدت از آثار جبران ناپذیر آن کم کند؟
در پاسخ به سوالات فوق "رسانه" می تواند به عنوان نهادی صاحب خبر؛ بیدار و مطالبه گر، موثر باشد. مطبوعات و پایگاه های خبری در صورتیکه به طور تخصصی در امور اجتماعی، فرهنگی، گردشگری و بویژه فعالیت های عمرانی مشهد مقدس ورود پیدا کنند می توانند به حساس سازی مسئولان در قبال مشکلات و تبادل راهکارها در میان نخبگان و صاحب نظران مفید باشند. اما حلقه مفقوده رسیدن به این آرمان؛ فقط کمبود رسانه تخصصی یا صاحب قلمانی کارآمد نیست بلکه اقتصاد معیوب رسانه ها نیز می تواند باشد. در صورتیکه بخواهیم از نقش رسانه در بهره مندی از خدمات ذکر شده استفاده کنیم باید در سازمان ها و نهادها، جایگاه ویژه ای برای آن در نظر بگیریم. البته نباید نگران بلعیده شدن بودجه و سرمایه های سازمان ها یا نهاد در پرداختن به این موضوع بود؛ زیرا اثرات مثبت رسیدگی به رسانه در دراز مدت هر گونه سرمایه گذاری را توجیه پذیر خواهد کرد.
مشهد عمران؛ با این هدف و آرمان به عنوان اولین پایگاه خبری به طور خاص و ویژه به پروژه های عمرانی مشهد مقدس می پردازد. تشکیل پرونده های خبری؛ ارایه اخبار، گفتگو ها، دیدگاه ها، معضلات شهری و راه کار های آن از جمله محتوای این پایگاه خبری است که با هدف پرهیز از موازی کاری مسئولان و نهاد ها و آگاهی سازی مخاطبان بویژه شهروندان مشهدی از دستآوردها و تلاش های مدیران شهری در خدمت به مردم شریف مشهد تاسیس شده است.
دانشگاه ها با دارا بودن علم، آگاهی و دانش روز؛ ارگان های دولتی با در اختیار داشتن مجوزها و بخش خصوصی به عنوان دارنده سرمایه و منابع مالی؛ سه ضلع مثلی هستند که اگر به هم بپیوندند می توانند بر مشکلات و معضلات ذکر شده در زمانی کوتاه فائق آیند. مشهد عمران می کوشد همچون دیگر رسانه های خوب مشهدی که با مشکلات مالی و بی مهری برخی مسئولان مواجه اند؛ بتواند حلقه وصلی برای رسیدن به شهری آرمانی باشد.

سهیل پروازی / مدیرمسئول پایگاه خبری مشهد عمران

منتشر شده در یادداشت
کد خبر: 208
مجموعه های بیشتر: روزگار سخت و رسانه تلخ »

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید