امروز: سه شنبه 29 مهر 1399 برابر با 20 اکتبر 2020

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد اعلام کرد: آغاز مرمت اثر تاریخی آب‌انبار و برج‌قلعه کاخک

  • یکشنبه, 30 شهریور 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد اعلام کرد: آغاز مرمت اثر تاریخی آب‌انبار و برج‌قلعه کاخک مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد اعلام کرد: آغاز مرمت اثر تاریخی آب‌انبار و برج‌قلعه کاخک http://mashhadomran.ir

 

 

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد از آغاز پروژه مرمت مجموعه اثر ثبتی آب‌انبار و برج‌قلعه کاخک واقع در حریم حوزه آبریز قنات قصبه خبر داد.


به گزارش  پایگاه خبری افتصادی مشهد عمران ،رسول صنوبری با اعلام این خبر افزود: «این عملیات مرمتی باهدف حفظ و احیای آثار تاریخی ارزشمند مرتبط با حوزه آب و فرهنگ‌های مرتبط با نظام تقسیم و بهره‌برداری آب قنات‌ها انجام می‌شود.


او یادآور شد: «سیاست پایگاه میراث جهانی قنات قصبه حمایت از همه آثار تاریخی شامل بناها و میراث‌های طبیعی ملموس و ناملموس واقع در حوزه عرصه و حرایم قنات قصبه است تا همه نقاطی که در حریم این اثر تاریخی واقع‌شده‌اند از مزایای ثبت جهانی قنات قصبه منتفع شوند


صنوبری تصریح کرد: «این پروژه با همکاری شورای شهر و شهرداری کاخک و تحت نظارت پایگاه میراث جهانی قنات قصبه آغازشده است.


او اظهار کرد: «پس از اتمام عملیات مرمت با همکاری امور موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گناباد با کاربری موزه و برج رصد افلاکی با عنوان «برج موزه بام کاخک» افتتاح می شود.


مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد ادامه داد: «اعتبار این عملیات مرمتی یک میلیارد و 500 میلیون‌ ریال از محل اعتبارات ریاست جمهوری مربوط به اثر جهانی قنات قصبه گناباد تأمین‌شده است.


هم‌چنین رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گناباد درباره این اثر تاریخی اظهار کرد: «این برج و حوض انبار مربوط به دوره قاجار بوده و در مرکز شهر ییلاقی کاخک بر فراز تپه‌ای بنام قلعه کاخک قرارگرفته است.


علیرضا شناسایی بابیان این‌که مصالح این اثر تاریخی خشت گل و آجر است، گفت: «از دیگر جاذبه‌های شهر کاخک مسجد جامع دوره ایلخانی، مرقد امام‌زاده محمد عابد از دوره صفوی و مجموعه تفریحی آسیاب آبی و پارک آبشار کاخک است.


قنات جهانی قصبه گناباد به طول 33 کیلومتر، از سه رشته اصلی به نام‌های قصبه، دولاب نو و دولاب کهنه تشکیل‌شده است كه مجموعاً 472 میله چاه دارد. حفر کانالی با این عظمت با ژرفنای بیش از 320 و حجم افزون بر 73 میلیون مترمکعب برداشت خاک در عمق 320 متری باکم ترین خطا در مسیر یا شیب بندی از عصر هخامنشيان، مؤید نبوغ ایرانی و شاهکاری بی‌نظیر در سراسر جهان است.


این قنات شگفت‌انگیز که تاریخ آن حداقل به 2250 سال پیش بازمی‌گردد، قنات قصبه گناباد عمیق‌ترین و یکی از پرآب‌ترین قنات‌های ایران است که با توجه به این ویژگی‌ها در پرونده قنات‌های یازده‌گانه ایران در تاریخ 25 تیرماه 1395 (15 جولای 2016 میلادی) در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به‌عنوان 20 امین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.


گناباد در فاصله 285 کیلومتری جنوب مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 5194

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید