امروز: سه شنبه 17 تیر 1399 برابر با 07 جولای 2020

آغاز مرمت و بازسازی سردرب دوم ارگ تاریخی سنگان رشتخوار

  • پنج شنبه, 23 آبان 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
آغاز مرمت و بازسازی سردرب دوم ارگ تاریخی سنگان رشتخوار آغاز مرمت و بازسازی سردرب دوم ارگ تاریخی سنگان رشتخوار mashhadomran.ir

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رشتخوار از آغازمرمت و بازسازی سردرب دوم ارگ تاریخی سنگان این شهرستان خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، کاظم کامیاب بااعلام این خبر افزود: «در این مرحله از مرمت و بازسازی که با مشارکت دهیاری و شورایاسلامی روستای سنگان آغاز و آوار برداری سقف، سبک سازی، استحکام بخشی، بام سازی، تراشو کاهگل کشی سردرب ارگ، اجرای طاق و کاهگل کشی زیر طاق ورودی در حال انجام است».

 

او ادامه داد: «این عملیات مرمتی با اعتباری بیش از ۲۵۰ میلیون ریال، توسط مرمت گران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایعدستی استان خراسان رضوی در حال انجام است».

 

کامیاب با اشاره به اینکه مدت زمان اتمام مرمت و بازسازی سردرب دوماین ارگ تاریخی بیش از یک ماه به طول خواهد انجامید، اظهار کرد:«سردرب اول این ارگتاریخی نیز در سال ۹۶ توسط دهیاری و میراث فرهنگی رشتخوار مرمتو بازسازی شده است».

 

وی درباره اهداف مرمت و بازسازی سردرب دوم این مجموعه تاریخی گفت: «علاوه بر مرمت و حفظ این اثر ارزشمند تاریخی، استفاده از فضای بین دو سردرب اینمجموعه تاریخی به عنوان یک مسیر گردشگری در روستاست».

او افزود: «اجرای سنگ فرش و نماسازی فضای بین دو سردرب ارگ از برنامههای مرمتی آینده این مسیر است».

 

کامیاب با اشاره به اینکه این بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است،اظهار کرد: «روستای تاریخی سنگان در 23 کیلومتری محوراصلی رشتخوار به تربت حیدریه واقع شده است و ارگ تاریخی سنگان در مرکز روستا سنگانبا مساحت بیش از 3 هکتار دارای بارویی است که هشت و نیم متر ارتفاع دارد و 14 برجدوطبقه با ارتفاع 9 متر آن را احاطه کرده است.«

 

روستای سنگان از جمله روستاهای تاریخی شهرستان رشتخوار است که با ثبت ۴ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی شامل مزار شاه سنجان، آرمگاه امام قلی،مسجد تاریخی سنگان و پل سالار و ۳ اثر در نوبت ثبت این روستا با نام حمامعیسی خان، آب انبار سنگان و محوطه تاریخی کوه درب قلعه به روستاهای هدف گردشگریشهرستان رشتخوار تبدیل شده است.سنگان رشتخوار علاوه بر جاذبه های تاریخی، 3 جاذبه گردشگری دیگر را نیزدر دل خود جای داده است، تفرجگاه کوه سنگ، تفرجگاه سیه دره و غار کافردوغ در شمالاین روستا و فعال بودن 30 کارگاه فرت بافی در آن باعث شده روستای سنگان به عنوانیکی از روستاهای هدف گردشگری جایگاه ویژه و ممتازی در سطح استان داشته باشد.

 

شایان ذکر است شهرستان رشتخوار هم کنون دارای ۲۷۰ اثر تاریخی و گردشگری است که تاکنون ۲۱ اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و ۱۲ اثر دیگر آن در حال ثبت است.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4478

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید