امروز: یکشنبه 22 تیر 1399 برابر با 12 جولای 2020

افتتاح موزه قلب پرفسور صادقی در نیشابور

  • جمعه, 17 آبان 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 افتتاح موزه قلب پرفسور صادقی در نیشابور افتتاح موزه قلب پرفسور صادقی در نیشابور mashhadomran.ir

موزه قلب پروفسور صادقی در مجموعه افلاک نمای حکیم عمر خیام نیشابوری افتتاح شد.


به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،سعید شیبانی ،معاون استاندار و فرماندار نیشابور در مراسم افتتاح موزه قلب پروفسور حسین صادقی با بیان این مطلب گفت: «احداث افلاک نمای خیام و در کنار آن ایجاد موزه قلب پروفسور صادقی موقعیت ویژه‌ای را برای نیشابور به ارمغان آورده که حاصل تلاش‌ها و همکاری‌های بی دریغ خیران، مسئولان و شهروندان است».


وی افزود: «پروفسور صادقی از چهره‌های ماندگار نیشابور و میراث گران بهای علمی و فرهنگی در سطح جهان است و ایجاد این موزه در جهت تقدیر و تجلیل از چند دهه تلاش های ارزشمند این شخصیت جهانی است».


شیبانی اظهار کرد: «ایجاد این مجموعه فرهنگی و اقتصادی در راستای حرکت نیشابور به سمت یک شهر پایدار و تاریخی است و گذر زمان عظمت این تلاش‌ها را بیش از پیش روشن خواهد کرد».


همچنین محمد چوپانکاره ،مدیر افلاک نمای خیام نیز گفت: «موزه قلب گنجینه ای علمی شامل تجهیزات، عکسها و اسناد متنوعی است که می‌تواند مورد استفاده دانشجویان و محققان قرار گیرد و به مرور زمان بر این‌مجموعه افزوده می شود.


 افزود: بازدیدکنندگان از افلاک نما پس از مکاشفه در افلاک قدم به جهان موزه قلب می گذارند برای جویندگان حقیقت به همان اندازه که تماشای کیهان جذاب است موزه قلب نیز جالب است و به سهولت دوره کوتاهی از هستی‌شناسی را طی می‌کنند و درس معرفت‌شناسی می‌گیرند.


هم چنین پروفسور حسین صادقی نیز در این مراسم گفت: «۸۰ درصد مرگ های ناگهانی مربوط به قلب است که علت عمده آن مصرف غذاهای چرب و فست فودی و کم تحرکی است».


او افزود: «هدف از ایجاد این موزه در کنار افلاک نما آشنایی مردم با این عضو حیاتی است تا پس از دیدن مجموعه افلاک و صورتهای فلکی در موزه قلب با کارکرد این عضو شگفت‌انگیز و پیچیده بیشتر آشنا شوند».


هم چنین  غلامحسین مظفری، فرماندار اسبق نیشابور که در این مراسم حضور داشت گفت: «در آن زمان که احداث این مجموعه کلید خورد کل اعتبار پژوهشی کشور ۳۰ میلیارد ریال بود در حالی که برای احداث این مجموعه ۳۲ میلیارد ریال جذب شد و در طی سفر استانی ریاست جمهوری نیز یکصد میلیارد ریال اعتبار به این مجموعه اختصاص یافت».


وی افزود: «تاکنون بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات از شرکت زایس آلمان برای این‌مجموعه شده و از محل کمک‌های مردمی ۵۰۰ میلیارد ریال برای احداث این مجموعه جمع‌آوری شده است».

 

 

منبع:روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4455

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید