امروز: چهارشنبه 15 مرداد 1399 برابر با 05 آگوست 2020

آخرین خبرها

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی اعلام کرد: شناسایی 39 اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی

  • چهارشنبه, 20 شهریور 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
شناسایی 39 اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی شناسایی 39 اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی mashhadomran.ir/

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: 39 اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی شناسایی که امسال 18 اثر تاریخی در اولویت واگذاری قرار دارد.


به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، ابوالفضل مکرمی فر با بیان این مطلب افزود: به استناد دستورالعمل شرايط واگذاری طرح های تملك دارايی های سرمايه ای جديد، نيمه تمام، تكميل شده و آماده بهره برداری به بخش غيردولتی و در اجرای ماده(27) قانون الحاقی برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت امسال 18 اثر تاریخی به بخش خصوصی واگذار می شود.


وی ادامه داد: در گام نخست تعداد  هشت  اثر شامل، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي یونسی(بجستان)، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي فخر داوود (شهرجدیدبینالود)، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي مزینان، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي کامه( تربت حیدریه)، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي آهنگ(بجستان)، مرمت، بهسازی و احیای حمام تاریخی حاج رئیس(تربت حیدریه) و مرمت، بهسازی و احیای مصلی تاریخی سبزوار واگذار می شود.


وی درباره نحوه و مدت واگذاری این ابنیه به بخش خصوصی اظهار کرد: این پروژه ها به صورت قرارداد بی او ال تی (boltساخت، بهره برداری ، واگذاری و اجاره) در دوره های 5، 10 و 15 ساله خواهد بود.


مدیرکل میراث فرهنگی از برگزاری جلسه کارگروه واگذاری ماده 27 خبر داد و گفت: در جلسه این کارگروه با حضور نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، دادگستری کل استان، اتاق اصناف استان و دیگر اعضا این کارگروه برگزار و مصوب شد که در گام نخست 8 پروژه واگذار شود.


وی با اشاره به حجم سرمایه ای که توسط این پروژه ها جذب خواهد شد اظهار کرد: در مجموع این 8 پروژه حدود 160 میلیارد ریال سرمایه جذب خواهد کرد.


مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به محدودیت های منابع مالی دولتی گفت: علاوه بر استفاده بهینه از منابع دولتی باید به دنبال راهکارهای دیگری از جمله استفاده از منابع بخش خصوصی و هم افزایی بخش دولتی بهره مند شویم که واگذاری ها ماده 27 یکی از راهکارهای قانونی استفاده از منابع بخش خصوصی است.


مکرمی فر ادامه داد: قبل از واگذاری مطالعاتی انجام شده و میزان سرمایه گذاری لازم، شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقه و نرخ بازگشت سرمایه بررسی شده است و بر مبنای این مطالعات واگذاری ها انجام می شود.


وی تاکید کرد: تمام واگذاری ها برابر قانون به افرادی دارای صلاحیت واگذار خواهد شد که علاوه بر جنبه اقتصادی حفظ اثر تاریخی نیز مد نظر آن ها باشد و فقط به منافع اقتصادی ناشی از سرمایه گذاری نباشند.


مکرمی تصریح کرد: به زودی مناقصه واگذاری این پروژه ها از طریق روزنامه های کثیر الانتشار اعلام می شود.


وی با اشاره به طرح مثلث اقتصادی استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از زمینه هایی که مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی می تواند ظهور و بروز پیدا کند، حوزه های سه گانه این اداره کل است که تاکنون اقدامات زیادی در این راستا انجام شده است.


وی به حمایت استاندار از طرح های توسعه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در شهرستان ها و به ویژه روستاهای استان علاوه بر ایجاد ثروت در روستاها و توسعه اقتصادی روستاها از مهاجرت بی رویه به شهرها جلوگیری می کند.


وی یادآور شد: با توجه به رفتار مهمان نوازانه و روی گشاده روستائیان، جذب گردشگر به راحتی امکان پذیر است و تقریبا جریان از گردشگری روستائی و بوم گردی به راه افتاده که با استقبال مردم همراه بوده است.


وی ادامه داد: راه اندازی و تشکیل انجمن های میارث فرهنگی باعث توجه ویژه روستائیان به آثار تاریخی و فرهنگی شده که با مشارکت مردم روستاها همراه بوده و تاکنون در450 روستای استان انجمن میراث فرهنگی تشکیل شده است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4236

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید