امروز: شنبه 03 اسفند 1398 برابر با 22 فوریه 2020

رشد 100 درصدی صادرات از مرز سرخس درپنج ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل

  • جمعه, 15 شهریور 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 رشد 100 درصدی صادرات از مرز سرخس درپنج ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 100 درصدی صادرات از مرز سرخس درپنج ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل mashhadomran.ir/

سرپرست اداره کل راه آهن خراسان گفت: در پنج ماهه نخست سال جاری، 532 هزارتن محموله صادراتی با 9 هزار دستگاه واگن بارگیری و به مقاصد کشورهای آسیای میانه از طریق مرز ریلی سرخس صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد افزایش داشته است. 

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،مصطفی نصیری ورگ، سرپرست اداره کل راه آهن خراسان با اعلام این خبر افزود: استان خراسان رضوی با بارگیری 463 هزار تن کالای صادراتی، رتبه نخست صادرات ریلی کشور را به خود اختصاص داده است که دارای سهم 76 درصدی از کل صادرات ریلی کشور می‌باشد.


وی تاکید کرد: ایستگاه شهید مطهری دارای رتبه نخست صادرات ریلی می‌باشد به طوری که در سال جاری 262 هزار تن بارگیری صورت گرفته و نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 170 درصدی داشته است.


سرپرست اداره کل راه آهن خراسان در خصوص دلایل رشد صادرات به کشورهای آسیای میانه افزود: با افزایش زیرساخت ها از قبیل توسعه خطوط تخلیه و بارگیری، توسعه سکوها جهت تسریع در امر بارگیری و احداث ساختمان اداری جهت استقرار بازرگانان و سازمان های مرتبط با حمل و نقل در ایستگاه شهید مطهری، ظرفیت بارگیری همزمان، از 50 دستگاه واگن به 250 دستگاه واگن افزایش یافته است.


وی افزود: بازار جدید سیمان درکشور ازبکستان برای اجرای پروژه های زیربنایی آن کشور، تلاش در جهت تامین واگن مورد نیاز صادرکنندگان توسط راه آهن و بخش خصوصی از کشورهای آسیای میانه، اعطای مجوزهای لازم برای تسهیل در تامین واگن خارجی جهت حمل محمولات صادراتی از کشورهای آسیای میانه از قبیل اختصاص سهمیه از واگن های مسقف وارده به صاحبان کالا و ارائه تخفیف به کرایه حمل واگن های خصوصی و جلسات چندجانبه با واحد های تولیدی، سایر دلایل رشد صادرات در سال جاری می‌باشد.


مصطفی نصیری ورگ تاکید کرد: عمده کالای صادراتی از مرز سرخس، سیمان با سهم 78 درصدی بوده و عمده مقاصد آن نیز کشور ازبکستان با سهم 82 درصدی و ترکمنستان، قزاقستان و... دیگرکشورهای مقصد صادرات از مرز سرخس می‌باشند.


مدیر کل راه آهن خراسان اظهار داشت: با توجه به مزایای حمل و نقل ریلی از جمله کاهش مصرف سوخت و افزایش ضریب ایمنی و همچنین در راستای حمایت از کالای ایرانی، رونق اشتغال و تحقق به اقتصاد مقاومتی، افزایش صادرات از طریق شبکه ریلی، سبب افزایش درآمد واحدهای تولیدی و همچنین جذب بازارهای جدید در کشورهای آسیای میانه می‌ شود.


 نصیری ورگ یادآور شد: حمل و نقل از جمله بخش‌های زیربنایی اقتصاد است كه فرآیند توسعه اقتصادی را تحت تاثیر قرارداده و اساس مبادلات بازرگانی و كلید توسعه اقتصادی و اجتماعی را رقم می زند و در این بین صادرات به ویژه صادرات غیر نفتی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا كه ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه جوان ایران را بهبود ‌بخشیده و سبب كسب درآمدهای ارزی برای تأمین نیازهای وارداتی در كشور می‌شود.

 

منبع:روابط عمومی راه آهن خراسان،

 

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4232

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید