امروز: سه شنبه 21 آبان 1398 برابر با 12 نوامبر 2019

احداث و تجهیز هنرستان ها در دستور کار مجمع خیرین فنی و حرفه ای

  • پنج شنبه, 27 تیر 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 احداث و تجهیز هنرستان ها در دستور کار مجمع خیرین فنی و حرفه ای احداث و تجهیز هنرستان ها در دستور کار مجمع خیرین فنی و حرفه ای mashhadomran.ir

احداث و تجهیز هنرستان ها و فرهنگ سازی در دستور کار مجمع خیرین فنی و حرفه ای خراسان رضوی قراردارد.


به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،منصوره شریف الحسینی مدیرعامل مجمع خیرین فنی و حرفه ای خراسان رضوی در نشست خبری با اشاره به پروژه های عمرانی این مجمع گفت: هنرستان عباس ناظران با زیربنای هزار و 600 مترمربع درسال 97 با همکاری خیرین شروع شد و همچنان در حال ساخت است و مهرماه به بهره برداری می رسد.

وی افزود: ساختمان آموزشی و آزمایشگاهی دانشکده فنی الزهرا شامل ساختمان 25 کلاسه طراحی شد و با کمک خیرین به اجرا در آمد که بالغ بر سه میلیارد تومان هزینه داشته است و امسال به بهره برداری می رسد.

شریف الحسینی با اشاره به تجهیز هنرستانهای فنی و حرفه ای گفت: تهیه و تحویل و راه اندازی آسانسور دو طبقه هنرستان امام حسن عسگری ع از جمله این پروژه ها بوده است.

وی از خرید و نصب و راه اندازی دستگاه چاپ هنرستان شهید آقاسی زاده خبر داد و خاطر نشان کرد: احداث دو هنرستان استثنایی در منطقه زلزله زده کرمانشاه و گیلانغرب در هنرستان محمود زاده اسکویی از جمله این پروژه هاست.

مدیرعامل مجمع خیرین فنی و حرفه ای خراسان رضوی از تفاهم با اداره نوسازی و تجهیز مدارس برای تکمیل و تجهیز هنرستانهای فنی و حرفه ای خبرداد و گفت: هنرستان نیک اندیشان در مهر ماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه هنرستان نیک اندیشان تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته گفت : هنرستان صنعت ساختمان اولین هنرستانی است که همه رشته ها به شکل تجمیع شده و رشته های وابسته به صنایع در یک هنرستان ایجاد شده است.

شریف الحسینی از ایجاد هنرستان خدمات کشاورزی و صنایع غذایی خبرداد و افزود تفاهم نامه ای با دانشگاه فردوسی منعقد شده است که مهارت مورد نظر معاونت آموزشی به دانشجویان داده شود.

همچنین،حمید مستشاری، رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی وحرفه ای با اشاره به ساخت اولین هنرستان تخصصی صنعت ساختمان در مشهد به همت خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای و یک خیر عضو انجمن انبوه سازان ، خاطرنشان کرد: در صنعت ساختمان با نبود تکنسین مواجه هستیم.

رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی وحرفه ای گفت: براساس چشم انداز سال 1404 باید 60 درصد فارغ التحصیلان کشور در بخش فنی و مهارت آموخته باشند که در حال حاضر تنها 38 درصد را شامل می شود، رسیدن به این هدف نیازمند فرهنگسازی صحیح و حرمت بخشیدن به رشته های فنی است.

وی گفت : از جمله اقداماتی که تاکنون در خصوص فعالیت های مجمع انجام شده نخست می توان به ثبت استانی آن اشاره کرد که با توجه به برگزاری جلسات مشترک با معاونین وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی و فناوری کار و رفاه قرار شد، ثبت ملی مجمع نیز انجام شود که این اقدام نیز انجام و در حال تکمیل است.

مستشاری نقش آموزش و پرورش را در سیستم آموزش های فنی و حرفه ای ارتقا و تقویت هنرستان ها مهم دانست و خاطر نشان کرد: بخش دانشگاه نیز باید به تربیت معلم و سازمان فنی و حرفه ای به تربیت نیروی ماهر بپردازند.

وی گفت : در خراسان رضوی 42 درصد است؛ این آمار نشان می دهد که ما هشت درصد نیز در جهت تحقق برنامه های این چشم انداز پیشرفت نکردیم.

مستشاری با اشاره به نبود استاد کار جهت استفاده در کلاس های آموزشی هنرستان ها خاطر نشان کرد: در حال حاضر با وجود دو هزارو 600 دانشگاه و چهار میلیون دانشجو ما تنها از نظر علمی و مقالات سرآمد دنیا هستیم اما در بخش فنی و مهارتی رزومه خوبی نداریم.

وی گفت: در حال حاضر هنرستان های ما با چهار مشکل نبود تجهیزات کافی، فضای نامناسب، نداشتن استادکار و از همه مهمتر نبود فرهنگ کار روبرو هستند.
وی افزود : مجمع برای ارتقا سطح آموزشی هنرستان ها طی تفاهم نامه ای با سازمان نوسازی و تجهیز مدارس خراسان رضوی اقدام به مناسب سازی و تکمیل تجهیزات مورد نیاز هنرستان ها کرده است  زیرا که دغدغه ما رسیدن به 60 درصد نیروی مهارتی در کشور است.

رئیس هیئت امنا مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای گفت: آموزش های فنی و حرفه ای باید در صدر اولویت های برنامه ریزی کشور باشد و رسانه در این خصوص نقش اساسی و پررنگی دارد.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4104

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید