امروز: پنج شنبه 25 مهر 1398 برابر با 17 اکتبر 2019

آخرین خبرها

اعلام آمادگی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برای آموزش و ترویج صنایع دستی به روستائیان استان

  • چهارشنبه, 29 خرداد 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
اعلام آمادگی میراث فرهنگی  و صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برای آموزش و ترویج صنایع دستی به روستائیان استان اعلام آمادگی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برای آموزش و ترویج صنایع دستی به روستائیان استان mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابوالفضل مکرمی فر،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی  در نشست امضای تفاهم نامه مشترک با مدیر سازمان تعاون روستایی استان گفت: آموزش رکن توسعه ، ترویج و احیای صنایع دستی است و آمادگی داریم روستائیان را برای توسعه و ترویج صنایع دستی آموزش دهیم.

 مکرمی فر در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با مدیر سازمان تعاون روستائی خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: خراسان رضوی شش هزار و  700 روستا دارد که  سه هزار و 400 روستا خالی از سکنه شده اند و سه هزار و 300 روستا دارای سکنه است ، توجه به صنایع دستی می توانست به جلوگیری از خالی شدن سکنه این روستاها کمک کند.

وی با بیان این که معتقدیم تحقق شعار اقتصاد مقاومتی در توجه به صنایع دستی است، اظهار کرد: بیش از360 رشته صنایع دستی داریم و از نظر تعدد و تنوع هم ردیف با کشورهای چین و هند قرار داریم.

مکرمی فر ادامه داد: ظرفیت های زیادی در کشور و به ویژه صنایع دستی استان خراسان رضوی وجود دارد، از جمله این که بیش از  هشت هزار هنرمند در استان داریم و با توجه نسبی به هنرمندان و تولیدات این حوزه، می توانیم ظرفیت های زیادی را اجرایی و رونق ایجاد کنیم.

وی با بیان این که بازار خرید محصولات صنایع دستی در استان و به ویژه مشهد وجود دارد، گفت: متاسفانه ما نتوانستیم هنرمندان را حمایت کنیم و شبکه های تولید و توزیع و فروش را ایجاد کنیم، در حال حاضر رکاب انگشتر و ساعت خاتم را از اصفهان وارد می کنیم و این یک ضعف است .

مکرمی فر افزود: آمادگی داریم در هر کدام از صنایع دستی که در شهرستان ها و روستاهای استان ظرفیت وجود دارد آموزش داده و تسهیلات نیز برای راه اندازی کسب کار در حوزه صنایع دستی پرداخت کنیم.

پرداخت حدود 18 میلیارد تومان تسهیلات برای صنایع دستی استان

وی تصریح کرد: سال گذشته حدود 18 میلیارد تومان تسهیلات صنایع دستی پرداخت شده است و امسال نیز آمادگی برای پرداخت تسهیلات وجود دارد.

مکرمی فر به مزیت های تولیدات صنایع دستی اشاره کرد و گفت: صنایع دستی محدود به زمان و مکان نیست و در چادر عشایر و خانه روستائی امکان تولید صنایع دستی وجود دارد.

وی بر ضرورت توسعه تبادلات صنایع دستی بین استان های کشور تاکید کرد و گفت: تبادل صنایع دستی در استان ها اقدامی ارزشمند است .

مکرمی فر با بیان این که سیاست سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی روستاها و در گام بعدی ثبت جهانی است، اظهارکرد: با ثبت جهانی روستاها و میراث فرهنگی، زمینه معرفی آثار تاریخی یا صنایع دستی به دنیا فراهم می شود و روستاها از طریق ثبت جهانی به مقصد تورهای گردشگران خارجی تبدیل می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که آموزش رکن توسعه و ترویج و احیای صنایع صنایع دستی است، گفت: آمادگی داریم روستائیان را برای توسعه و ترویج صنایع دستی آموزش دهیم.

مکرمی فر بر ضرورت ساماندهی حوزه فردوش محصولات صنایع دستی و تکمیل زنجیره تولید، توزیع و فروش محصولات صنایع دستی تاکید کرد و یاد آور شد: فروشگاهی متمرکز برای فروش صنایع دستی نداریم و با وجود این که 70 شرکت تعاونی روستائی در استان فعال هستند اما یک فروشگاه صنایع دستی و محصولات این شرکت تعاونی را نداریم.

هم چنین در ادامه محمد مطیع معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: بعد از ثبت ملی روستای بسک در بخش بایک شهرستان تربت حیدریه،به عنوان روستای ملی صنایع سدتی در رشته ابریشم کشی، ردیف بودجه پیش بینی شد و400 میلیون تومان اعتباربرای ایجاد کارگاه ابریشم کشی متمرکز اعتبار اختصاص یافت.

هم چنین محسن اسفندیاری مدیرسازمان تعاون روستائی خراسان رضوی گفت: سازمان تعاون روستائی استان حدود 700 تشکل را در اختیار دارد و 600 هزار نفر دراتحادیه های استان و شهرستانی و تعاونی های تولید، کشاورزی و ... عضویت دارند.

وی افزود: این سازمان پتانسیل بالایی دارد و در صورتی می تواند به فعل درآید که از ظرفیت دیگر سازمان ها و نهاد و دستگاه ها استفاده کنیم، در همین راستا تفاهم نامه هایی را با کمیته امداد و نیروی انتظامی و ... امضا کرده ایم.

گفتنی است در پایان تفاهم نامه که به امضای مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و اسفندیاری مدیرسازمان تعاون روستائی خراسان رضوی رسید.

موضوع این تفاهم نامه برنامه ریزی لازم برای استفاده بهینه از ظرفیت های دو سازمان و هم چنین بکار گیری نیروهای متخصص در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و هم چنین بکارگیری تشکل های سازمان تعاون روستائی ، تعاون های تولید، سهامی زراعی ها و هم چنین تعاونی های زنان در راستای تمرکز براقتصاد مقاومتی، ایجاد بستر اشتغال روستائی با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و در نهایت ورونق تولید است.

 

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4013

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید