امروز: پنج شنبه 25 مهر 1398 برابر با 17 اکتبر 2019

آخرین خبرها

زباله های پلاستیکی حرم در آینده نزدیک با فناوری پلیمرهای زیست تخریب پذیر به طبیعت برمی گردند

  • چهارشنبه, 29 خرداد 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 زباله های پلاستیکی حرم در آینده نزدیک با فناوری پلیمرهای زیست تخریب پذیر به طبیعت برمی گردند زباله های پلاستیکی حرم در آینده نزدیک با فناوری پلیمرهای زیست تخریب پذیر به طبیعت برمی گردند mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علیرضا جاوید عرب شاهی،،مشاور معاون علمی آستان قدس رضوی در نشست خبری گفت: برگزاری چالش «فناوری پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر» با هدف استفاده از ظرفیت علمی و فناوری شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان و نوآوران با حفظ کیفیت و استانداردهای لازم برای تبدیل زباله های پلاستیکی حرم مطهر  برگزار می شود.

وی افزود: این چالش «فناوری پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر» با مشارکت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، شتاب‌دهنده هاوش و پارک علم و فناوری خراسان رضوی در حال برگزاریست.

مشاور معاون علمی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: امروزه در ظروف و  بسته‌بندی‌ها به خصوص برای مواد غذایی از مواد پلاستیکی، نفتی، شیشه، فلزات و کاغذ استفاده می‌شود و کاربرد این مواد معایب متعددی را به‌دنبال دارد.

وی گفت:تولید روزافزون پلیمرهای مقاوم به تخریب زیستی منجر به تجمع ضایعات پلیمری در طبیعت شده و مشکلات زیست‌محیطی فراوانی را ایجاد می‌کند و زباله‌های پلاستیکی به‌جا مانده همواره به‌عنوان معضل بزرگی برای محیط زیست مطرح هستند.

جاوید عرب‌شاهی با اشاره به اینکه مطالعات بسیاری در زمینه تخریب زیستی پلیمرها با هدف غلبه بر مشکلات زیست‌محیطی ناشی از تجمع پلاستیک‌ها در طبیعت در حال انجام است، گفت : بهترین راه‌حل برای رفع این معضل، تولید پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر در حرم مطهر رضوی است.

وی افزود: با توجه به حجم بالای استفاده از لیوان، ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های حمل کفش در حرم مطهر رضوی، توجیه پذیر شدن استفاده از این زیست پلیمرهای تخریب‌پذیر یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی معاونت علی آستانقدس رضوی است.

وی گفت :در این چالش بر آن هستیم تا به استفاده از ظرفیت علمی و فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان، نخبگان و نوآوران با حفظ کیفیت و استانداردهای لازم  تولیدات پلیمری را به بازار آستانقدس رضوی اضافه کنیم.

جاوید عرب‌شاهی با تاکید بر اینکه در این چالش به دنبال آن هستیم تا به استفاده از ظرفیت علمی و فناوری شرکت‌های دانش بنیان، نخبگان و نوآوران با حفظ کیفیت و استانداردهای لازم استفاده از این مواد را اقتصادی کنیم.

مشاور معاون علمی آستان قدس رضوی اضافه کرد: پس از فراخوان اولیه 62 طرح تا اول خرداد ماه به دبیرخانه ارسال شد که در مرحله اول داوری براساس مستندات 24 طرح که استانداردهای اولیه را داشتند انتخاب شدند .
وی با بیان اینکه سه ویژگی برای طرح‌های این چالش در نظر گرفته شده است، ادامه داد: اقتصادی بودن این طرح‌ها، قابلیت تولید انبوه داشتن این طرح‌ها و فرمولاسیون طرح ها از قابلیت زیست تخریب‌پذیر بودن مواد اولیه برخوردارباشند.

جاوید عرب شاهی با اشاره به اینکه طرح های تولیدی باید توسط آزمایشگاه‌های مورد تایید آستان قدس رضوی آزمایش شوند، افزود: این چالش در 6 مرحله شامل طراحی فراخوان، انتشار فراخوان، ارائه و تدوین طرح، بررسی طرح‌ها، ارسال نمونه اولیه و داوری طرح‌ها با حضور 5 داور از دانشگاه پتروشیمی تهران برگزار می‌شود.

جاوید عرب‌شاهی بیان کرد: 10 رویداد با هدف حل نیازها و چالش‌های آستان قدس رضوی به زودی برگزار می‌شود که چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر اولین چالش آن است و در پایان نیز طرح‌های برگزیده وارد بازار آستانقدس می شوند.

وی گفت : اختتامیه رویداد چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر ۳۰ خرداد ماه در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس برگزار می شود.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4010

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید