امروز: دوشنبه 23 تیر 1399 برابر با 13 جولای 2020

۴۳ درصد از اراضی مشهد موقوفه آستان قدس رضوی بوده است

  • سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
۴۳ درصد از اراضی مشهد موقوفه آستان قدس رضوی بوده است ۴۳ درصد از اراضی مشهد موقوفه آستان قدس رضوی بوده است http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرتضی حقیقی، معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی در نشست خبری گفت: ۴۳ درصد از اراضی مشهد موقوفه آستان قدس رضوی بوده که در راستای کاربری‌های شهری از جمله مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی، بهداشتی، معابر و سایر کاربری‌های خدماتی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه  بیش از ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور، موقوفه آستان قدس رضوی است، وظیفه اصلی آستان قدس را حفظ و نگهداری از املاک وقفی عنوان کرد و گفت: زمینهای وقفی آستانقدس رضوی به ، زمین‌های شهری، بافت روستایی و زمین‌هایی با پتانسیل ویژه تقسیم بندی می شوند.

وی با بیان اینکه صیانت از املاک موقوفه مهم‌ترین وظیفه آستان قدس رضوی است،خاطر نشان کرد: سنددار و طرح‌دار شدن زمین‌ها را مهم‌ترین اولویت‌آستان قدس درراستای حفظ و نگهداری اراضی برشمرد.
حقیقی گفت: آستان قدس رضوی با بهره‌گیری از اراضی خود به ایجاد اشتغال پرداخته تا گامی درراستای رونق تولید بردارد، بر همین اساس اقدام به ایجاد کارگاه‌های صنعتی، شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت‌های کشاورزی کرده است.
وی گفت :در حوزه اراضی روستایی نیز بحث تقویت توانمندی روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان در دستور کار قرار گرفته که در همین راستا سال گذشته بحث لایروبی قنات‌ها در گناباد انجام شد.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی افزود :در مشهد۳۲۰ هزار مستاجر داریم که هر چه میزان رسیدگی به وضعیت آنها در خصوص اجاره بها و تجدید اجاره را سرعت بدهیم به نفع مردم است، مردم نیز باید نسبت به تجدید اسناد اجاره اقدام کنند تا بحث عینیت اجاره صحیح‌تر انجام شود، زیراکه۳۰ درصد اجاره‌های سطح شهر منقضی شده است.

وی به شیوه عملکرد معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی در مشهد و نمایندگی شهرستان‌ها اشاره و بیان کرد: هیچ تفاوتی در شیوه عملکرد ادارات املاک و اراضی شهرستان‌ها با اداره املاک و اراضی مستقر در مشهد به لحاظ ماهیتی از نظر حفاظت، نگهداری و بهره‌برداری بهینه از املاک و هزینه درآمدها برای تحقق اهداف و نیت واقف وجود ندارد.

حقیقی گفت تفاوت عمده در بهره‌وری اراضی است و در مشهد اراضی شهری با ارزش بالا نسبت به املاک شهرستان‌ها وجود دارد که حساسیت، دقت، مراقبت و بهره‌وری بهینه را ضروری می‌کند.

وی افزود: شش هزار قطعه زمین موقوفی آستان قدس رضوی در مشهد مقدس هنوز تعیین تکلیف نشده اند که حجم کلی آنها کمتر از یک درصد از کل اراضی موقوفی این آستان در حریم این شهر است و این شش هزار قطعه زمین مزبور در منزل آباد، کوی انصار، حاشیه بلوار امام علی، آموزگار و بلوار فرامرز عباسی مشهد مقدس قرار دارند و همه آنها نیاز به تعیین تکلیف دارند.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3853

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید