امروز: یکشنبه 30 تیر 1398 برابر با 21 جولای 2019

آخرین خبرها

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی : 23 درصد ازحجم باران قابل ذخیره است

  • چهارشنبه, 21 فروردين 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
23 درصد ازحجم باران قابل ذخیره است 23 درصد ازحجم باران قابل ذخیره است http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علایی،مدیر شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: تنها 23 درصد ازحجم بارندگی های کشور قابل ذخیره است و باقی آن تبخیر می شود.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران و استان خراسان رضوی در مناطق خشک قرار گرفته اند گفت: قرار گیری ایران درمناطق خشک چند مشخصه دارد که از جمله آنها می توان به میزان بارش در ایران اشاره کرد. میزان بارندگی در ایران یک سوم میانگین بارندگی در جهان است.

وی با تاکید بر اینکه حجم تبخیر آب در ایران حدود 72 درصد و در خراسان رضوی بین 75 تا 78 درصد است گفت: از هر میزان بارندگی تنها 23 درصد آن مدیریت و باقی آن تبخیر می شود.

علایی اظهار کرد: ایران در کشوری با کمربندی خشک قرار دارد که تغییرات بارندگی در آن از سالی به سال دیگر متغییر است و باعث می شود گاهی سالی پر باران و یا سال دیگر خشک باشد.قابل ذکر است که ایران طی 24 سال اخیر درگیر خشکسالی بوده است و سال گذشته نیز در این خصوص بی سابقه بوده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه از روز نخست مهر سال گذشته تا مهر امسال را،سال آبی می گویند گفت: در این بازه زمانی حدود 129 میلی متر بارندگی داشتیم که این میزان از مهر 97 تا فروردین 98 حدود 203 میلی متر بوده است.

علایی در خصوص اینکه رودخانه ها و حد بستر آن مربوط به بیت المال است گفت: دستگاه های اجرایی که باید حد بستر رودخانه ها را مشخص کنند وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای است که متاسفانه به دلایل زیادی نتوانسته طی 70 سال گذشته به وظایف خود عمل کند.همچنین به بسیاری از حریم رودخانه ها تجاوز شده است که باید بازگشایی شود و ما با همکاری سران سه قوه این مساله را حل خواهیم کرد.

 

منبع:روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3760

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید