امروز: دوشنبه 23 تیر 1399 برابر با 13 جولای 2020

فاز اول موزه زنده زیارت در کارخانه نخریسی مشهد آغاز به کار کرد

  • شنبه, 29 دی 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
فاز اول موزه زنده زیارت در کارخانه نخریسی مشهد آغاز به کار کرد فاز اول موزه زنده زیارت در کارخانه نخریسی مشهد آغاز به کار کرد http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،موزه زنده زیارت؛ بخش ویژه انقلاب اسلامی در محل سابق کارخانه نخریسی مشهد افتتاح شد.

حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود : یکی از دستاوردهای اخیر آستان قدس رضوی مدل مدیریت و موضوع بهره‌وری از اماکن است. در سه سال گذشته بیش از یک‌میلیون مترمربع به فضاهای فیزیکی آستان قدس رضوی در حوزه فرهنگی اضافه‌شده است  که تا قبل از این اکثر این مکان‌ها درگذشته وجود داشته‌اند اما کارکرد فرهنگی نداشتند.


وی تصریح کرد: مشهد مقدس کلان‌شهری است که 3 میلیون جمعیت دارد و بدون تردید تشکیل، توسعه، گسترش و کالبد این شهر مربوط به بارگاه منور رضوی است.

گنابادی نژاد خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های مدیریتی آستان قدس رضوی تأمین نیازهای فرهنگی زائر از مبدأ تا مبدأ است. نیاز فرهنگی زائر منحصر به حرم حضرت رضا(ع) نیست بلکه زائر از زمانی که از منزل خود به قصد زیارت خارج می‌شود تا زمانی که برمی‌گردد زائر است. در همین راستا، در طول یک سال گذشته در مناسبت‌های مختلف در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، پایانه‌های مسافربری، برخی اتوبوس‌ها و قطارها؛ برنامه‌ها و محصولات فرهنگی به زائران ارائه شد که با استقبال خوبی نیز مواجه بود.

وی با اشاره به اینکه چهار مجموعه بزرگ فقط در سه سال گذشته در راستای مأموریت‌های فرهنگی برای زائران و مجاوران مورد سازمان‌دهی قرارگرفته است، افزود: اولین مجموعه فرهنگی در محل باغ بیلدر به نام «اردوگاه امام رضا(ع)» راه‌اندازی شد که مورد استفاده اردوهای جوانان قرار می‌گیرد و تاکنون بیش از 50 هزار نفر از این اردوگاه استفاده کرده‌اند.

گنابادی نژاد ادامه داد: دومین مجموعه‌ای که در راستای مأموریت‌های فرهنگی بکار گرفته شد، باغ امام رضا(ع) در تقاطع بلوار خیام و توس به مساحت 110 هکتار ویژه فعالیت‌های فرهنگی و نوآورانه بانوان به نام «باغ اردوگاه خاتون» است. سومین مجموعه فرهنگی که در یک‌ماهه اخیر به بهره‌برداری رسیده اردوگاه و مرکز فرهنگی معرفتی امام رضا(ع) در ابتدای خیابان فدائیان اسلام است که به‌عنوان مرکز اردویی تشکل‌های دانشجویی مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: موزه زنده زیارت در مکان سابق کارخانه نخریسی آستان قدس رضوی که به‌عنوان محل انبار کالا استفاده می‌شد در راستای مأموریت فرهنگی آستان قدس راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: موزه زنده زیارت یکی از رویدادهایی است که می‌تواند بخشی از اوقات زائر که در بیرون از حرم سپری می‌شود را در راستای معرفت افزایی بکار گیرد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان اینکه دفتر مطالعات جبهه فرهنگی مجری این طرح است، تصریح کرد: موزه زیارت در فضایی به وسعت  شش هکتار ایجاد می شود و در حال حاضر فاز اول آن در مساحت یک هکتار آماده بهره برداری است و بقیه بخش ها نیز به زودی تکمیل  می شود.

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3438

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید