امروز: شنبه 29 تیر 1398 برابر با 20 جولای 2019

آخرین خبرها

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی: کالاهای دپو شده صادراتی خراسان رضوی نیازمند 200 واگن مسقف روسی است

  • یکشنبه, 18 آذر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
کالاهای دپو شده صادراتی خراسان رضوی نیازمند 200 واگن مسقف روسی است کالاهای دپو شده صادراتی خراسان رضوی نیازمند 200 واگن مسقف روسی است http://mashhadomran.ir

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،کاظم شیردل،عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در نشست خبری بررسی مسائل حمل و نقل ریلی و صادرات استان گفت: در حال حاضر نیاز استان به واگن‌های مسقف روسی برای صادرات کالاهای دپو شده ۲۰۰ واگن است اما برای تامین نیاز روزانه واگن استان به ۱۰ تا ۱۵ واگن نیاز داریم.

 عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی افزود : تولید و تجارت باید زیرساخت‌های مناسبی داشته باشد زیرا، استفاده از حمل و نقل جاده‌ای و ترانزیت مقرون به صرفه نیست .

وی با اشاره به وجود مشکل در حوزه واگن در ۱۵ سال گذشته، گفت: حمل و نقل ریلی ما به آسیای میانه وابسته است، در واقع ما نیازمند واردات واگن‌ها هستیم، این مساله در سالهای گذشته به شکل مقطعی حل و به سالهای دیگر موکول می‌شد اما از ابتدای امسال تاکنون باز هم درگیر این مساله هستیم .

 

شیردل با بیان اینکه بیش از سه ماه است که کالاهای صادراتی در انبارها باقیمانده است، ادامه داد: ما اعتقاد داریم که وظیفه ذاتی راه آهن است که مساله کمبود واگن را حل و فصل کند و ما به عنوان بخش خصوصی آمادگی کمک به راه آهن جمهوری اسلامی ایران در باره حل مشکل کمبود واگن مسقف روسی طی دو هفته را داریم.

در حال حاضر نیاز استان به واگن‌های مسقف روسی برای صادرات کالاهای دپو شده ۲۰۰ واگن است اما برای تامین نیاز روزانه واگن استان به ۱۰ تا ۱۵ واگن نیاز داریم، اگر محدودیت‌ها در حوزه نیاز به واگن‌ها را برداریم، با بیش از 1000 درخواست برای واگن‌ها مواجه می‌شویم. 

 

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سهم صادرات ریلی استان از کل کشور 55 درصد است که متاسفانه با توجه به ضعف‌های موجود در راه آهن استان و فشارهای مضاعف از سوی تهران بر راه آهن خراسان رضوی، فقط 30 تا 31 درصد سهم واگن امدادی خالی برای خراسان رضوی در نظر گرفته شده است و اگر 55 درصد سهم واگن زودتر در اختیار قرار بگیرد، برخی از این مشکلات حوزه صادرات برطرف می شود.

همچنین رضا سلطانی، یکی از صادرکنندگان خراسانی اظهار کرد: راه آهن ایران از سال ۷۵، از طریق مرز سرخس به کشورهای آسیای میانه حمل و نقل ریلی متصل شد و آغاز به کار کرد. هدف دولت از این امر ایجاد یک مسیر امن و اقتصادی برای صادرات به کشورهای آسیای میانه بود که درآمد ترانزیتی و بهره بردن از واگن های مسقف روسی را به همراه داشت. 

 

 وی ادامه داد: در جهت کاهش قیمت تمام شده کالا، رقابت کردن با کشورهایی همچون ترکیه، چین، امارات و... از دیگر اهداف ایجاد راه آهن و حمل و نقل ریلی به کشورهای آسیای میانه است. در حالی که اکنون با مشکل کمبود واگن مسقف روسی مواجه هستیم.

 

سلطانی خاطر نشان کرد: بر اساس تبصره 10 قانون مدیریت حمل و نقل سوخت کشور، در پایان سال 94، سهم راه آهن کشور از حمل و نقل ریلی حدود 30 درصد بوده که بر اساس وزن کالا برای جابه جایی، 120 میلیون تن در سال باید باشد اما پس از گذشت 20 سال حتی یک چهارم آن نیز محقق نشده است. 

 

وی با تاکید بر اینکه تولید و تجارت دو مقوله جدا از یکدیگر نیستند، خاطرنشان کرد: در واقع کالاهای مازاد بر نیاز داخل کشور صادر می‌شود و هیچ گونه کالای اساسی از کشور صادرنمی شود.

 

همچنین ، مجید صدیق، از صادرکنندگان استان افزود: از روز گذشته تاکنون میزان حمل کرایه راه آهن را 2400 تومان بر مبنای هر دلار را افزایش داده است؛ از 8840 تومان به 11 هزار و 400 تومان افزایش پیدا کرده است و هیچکس پاسخگو نیست.

 

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3268

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید