امروز: چهارشنبه 29 ارديبهشت 1400 برابر با 19 می 2021

تفاهم نامه دو شرکت برای مدیریت مصرف آب کشاورزی استان

  • شنبه, 12 آبان 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
تفاهم نامه دو شرکت برای مدیریت مصرف آب کشاورزی استان http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با نمایندگان کشاورزان استان، دو نشست با نماینده کشاورزان دشت های بردسکن و کاشمر و همچنین با نظام صنفی کشاورزان دشت مشهد برگزار شد. در این نشست ها مشکلات، مسائل و درد دل های کشاورزان بیان گردید و تصمیم های لازم برای حل مشکلات آنان در راستای سازگاری با کم آبی نیز گرفته شد.

 در این نشست برای نخستین بار در کشور، اخطاری با امضای مشترک شرکت آب منطقه ای و شرکت تعاونی کشاورزی کشاورزان مشهد به چاه دارانی که بیش از حجم مجاز پروانه بهره برداری در دشت مشهد آب برداشت می کنند، صادر شد.

 علایی گفت: ما از 34 دشت استان بیش از میزان تغذیه، آب برداشت می کنیم. برداشت بیش از حد از آبخوان های زیرزمینی، که یکی از مهم ترین سرمایه های ملی و خدادادی ما در این سرزمین خشک و نیمه خشک می باشد ، بقای ما را تهدید می کند. لازم است همه با هم به درک و زبانی مشترک در راستای سازگاری با کم آبی برسیم تا بتوانیم از این بلای خود خواسته نجات پیدا کنیم.

وی افزود: در این ماموریت، وظیفه راهبردی کشاورزان نقش و جایگاه برجسته و اثرگذاری دارد و تا زمانیکه آنها به میدان نیایند نخواهیم توانست دشت هایمان را نجات دهیم.

علایی خاطرنشان کرد: کوشش برای مطالعه و اجرای طرح های آبخوان داری و آبخیز داری، بوسیله اداره کل منابع طبیعی، و تغذیه مصنوعی بوسیله شرکت آب منطقه ای در همه دشت های ممنوع استان.تامین اعتبار لازم برای خرید چاه های کم بازده و پرکردن این چاه ها از محل اعتبارات دولتی و جریمه های مربوط به اضافه برداشت.همکاری جدی و پیوسته شرکت های تعاونی کشاورزان برای فعال کردن همه کشاورزان در جهت جلوگیری از حفر چاه غیر مجاز، تعیین تکلیف و پرکردن چاه های غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت از چاه های مجاز.در چلوگیری از اضافه برداشت از چاه های مجاز اولویت با چاه هایی است که از میزان پروانه بهره برداری نخست بیشتر برداشت می کنند. برای مالکان این چاه ها اخطاری با امضای دو شرکت ارسال شود و هردو شرکت برای جلوگیری از اضافه برداشت این چاه ها همکاری کنند.نصب کنتور بر روی همه چاه ها و بروز نگه داشتن کنتورها تو سط مالکان آن ها  انجام شد و در پایان دو شرکت بر انجام موارد فوق توافق کردند.

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3128

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید