امروز: شنبه 29 تیر 1398 برابر با 20 جولای 2019

آخرین خبرها

بازار 700 ساله فرش مشهد احیاء و مرمت می شود

  • یکشنبه, 18 شهریور 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 کارگروه احیاء و مرمت بازار فرش مشهد طرح نهایی را با همکاری کسبه بازار اجرایی می کنند. کارگروه احیاء و مرمت بازار فرش مشهد طرح نهایی را با همکاری کسبه بازار اجرایی می کنند. http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید محمد مهدی معینی، مشاور شهردار در معماری و منظر شهری در همایش آموزه های احیاء و مرمت در هویت شهری " مرمت و بازار فرش مشهد" با مطالعه انطباقی بازارتاریخی تبریز افزود:موافقت های اولیه برای احیا و مرمت بازار فرش مشهد حاصل شده و تهیه طرح بازسازی آن در مراحل پایانی است.


وی خاطر نشان کرد : بازار سرشور و بازار فرش مشهد اثر تاریخی مهمی است که باید به عنوان یک میراث آن را مرمت کرد .

معینی با بیان اینکه احیاء و مرمت بازار فرش مشهد طی یکسال گذشته در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته گفت:بیش از 12 سال از ثبت تاریخی این بازار می گذرد، اما برای احیای آنها اقدامی انجام نشده و متاسفانه از بازار سرشور چیزی باقی نمانده است.

وی گفت: برای مرمت و احیای بازار فرش مشهد کمیته ای متشکل از نمایند گان مدیریت شهری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، آستان قدس رضوی، شهرداری منطقه ثامن و کسبه محل تشکیل شده تا این طرح زودتر اجرایی شود.

معینی با بیان اینکه بازار فرش گذرگاهی برای رسیدن به حرم مطهر رضوی است و باید حفظ شود، خاطر نشان کرد:در گذشته نقش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی در بازارها بسیار پررنگ بود ولی در بازار مدرن امروزی تنها به بخش اقتصادی و تفریحی بازارها توجه می شود.

وی گفت: بازارهای سنتی در ساختار اجتماعی شهر نقش مهمی داشتند و قلب تپنده در شکل گیری شهرها بودند، اما اکنون با تغییرات کالبدی بازارهای مدرن و مجتمع های خرید مواجه هستیم.
مشاورشهردارمشهد افزود: با رویکرد نوین و با طرح مطالعاتی دقیق وارد فازمشورتی با کسبه بازار فرش شدیم تا این طرح به نتیجه مطلوب برسد.

همچنین، محمدهادی مهدی نیا : عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: دراحیای بازار فرش مشهد احیای هویت اجتماعی و اقتصادی بازارمهم است.

وی افزود: درکمیسیون عمران و شهرسازی شهرداری مشهد در بازه دو ماه گذشته فقط سه درصد پروانه برای بافت فرسوده شهر صادرشده و اگر این روند ادامه پیدا کند شاهد زوال سکونت در بافت فرسوده خواهیم بود.

مهدی نیا با اعلام این خبر که پس از تعطیلات تابستانی شورا، سازمان باآفرینی بافت فرسوده شهر مشهد مصوب می شود گفت: باایجاد این ساختارجدید، بازسازی و احیای بافت فرسوده متولی مشخصی پیدا می کند.

وی افزود: باایجاد این ساختار،برای 20 دفتر تسهیلگری هرکدام 100 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. 

همچنین ابوالفضل مکرمی فر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اظهار تاسف از اینکه بسیاری از داشته ها، بافت های تاریخی و عناصر ارزشمند مشهد را از دست داده ایم ، گفت: تا قبل از دهه 80 شهرداری ها در تقابل با سازمان میراث فرهنگی برای توسعه شهرها، آثار تاریخی را تخریب می کردند.

وی با اظهار رضایت از همکاری شهرداری مشهد در حفاظت بافتهای تاریخی به جا مانده ، خاطرنشان کرد:و در این زمینه هشت محور شناسایی و برای مرمت به شهرداری مشهد ارسال شده که همراه با بازسازی بازار فرش مشهد، احیای آنها نیز انجام می شود.

مکرمی فر با بیان اینکه بازار فرش مشهد بازار تاریخی و هویت ساز است، گفت: این بازار برای کسبه نیز بسیار ارزشمند است که باید با حفظ هویت احیا شود.

وی با بیان اینکه تاریخ ایجاد بازار در ایران به 11 هزار سال قبل برمی گردد افزود: واژه بازار واژه ایرانی است و از هزاره نهم قبل از میلاد فعالیتهای اقتصادی و بازرگانی در ایران وجود و رونق داشته است.

مکرمی فر، اظهارامیدواری کرد با همکاری شهرداری و نهادهای مرتبط هویت بازار مشهد احیا شده و گام های موثرتر در حفظ آثار تاریخی شهر برداشته شود.

وی گفت : تهیه طرح بازسازی و احیای این بازار با همکاری شهرداری مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، آستان قدس رضوی، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مراحل پایانی خود را می گذراند.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2916

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید