امروز: دوشنبه 23 تیر 1399 برابر با 13 جولای 2020

آخرین خبرها

  • در نشست خبری مطرح شد
عملکرد دوساله آستان قدس به روایت قائم مقام تولیت

  • چهارشنبه, 16 اسفند 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
عملکرد دوساله آستان قدس به روایت قائم مقام تولیت mashhadomran.ir

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی روزگذشته در نشستی خبری، ضمن تشریح عملکرد دوساله این نهاد به سوالات خبرنگاران درباره ساخت و سازهای پیرامون حرم ، نقش آستان قدس در پروژه های اقتصادی و سرمایه گذاری و«مشهد مال »، پرونده قائم مقام تولیت سابق آستان قدس ، سخت گیرها در مبادی ورودی حرم و ... پاسخ داد.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی، سید مرتضی بختیاری در ابتدای این نشست ضمن گرامی داشت یاد و نام آیت ا... واعظ طبسی تولیت سابق آستان قدس رضوی در پاسخ به سوال خراسان رضوی درباره آخرین وضعیت حریم حرم امام رضا (ع) گفت:مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی مبانی خود را طی نکرده است و به لحاظ حقوقی ایراداتی دارد، از این رو به دستور تولیت آستان قدس رضوی جلسه ای با شهرداران و شخصیت‌های فعال در عمران بافت اطراف حرم ، معاون استاندار و متولیان این حوزه در وزارت راه و شهرسازی تشکیل‌شد و این مصوبه موردبحث قرار گرفت. ویژگی این مصوبه این بود که ساختمان‌های اطراف حرم مطهر دیگر ساخته نشود. بختیاری درباره بحث شارستان و کم کردن عرض ره باغ‌ها نیز اظهارکرد: این ها اتفاقات بسیار بدی بود که ما برای آن نامه ای نوشتیم و در نهایت به یک جمع‌بندی خوبی رسیدیم که به ما هم ابلاغ شد ولی وقتی این موضوع برای تایید به وزارت راه و شهرسازی رفت، در آن جا اتفاق دیگری رخ داد .ما در حال پیگیری آن هستیم البته چون آن مصوبه در روزنامه رسمی هم چاپ‌شده بود، طبق قانون لازم الاجراست. به همین دلیل از چند مسیر در حال پیگیری هستیم.

سید مرتضی بختیاری تصریح کرد: درباره اطراف حرم مطهر اقداماتی که در حال اتفاق افتادن است، ارتباطی با آستان قدس ندارد. در دوره‌ای که کازرونی وزیر مسکن و شهرسازی بود، طراحی اطراف حرم را انجام دادند و آن را تقدیم مقام معظم رهبری کردند که طرح بسیار جالبی بود.مقام معظم رهبری درباره این طرح فرمودند؛ هر اقدامی که در حرم امام رضا(ع) و اطراف آن انجام می‌گیرد، باید با تولیت هماهنگ شود که بنده با صراحت اعلام می‌کنم متأسفانه با تولیت هماهنگی نشده است چه در زمان آیت ا... طبسی که دقیق نمی‌دانم و چه در دوره آیت ا... رئیسی این هماهنگی انجام‌نشده است و این ساختمان‌های مرتفع به‌هیچ‌عنوان مورد تایید تولیت آستان قدس رضوی نیست و نامه رسمی در این باره هم به استانداری و هم به وزیر راه و شهرسازی نوشته‌شده است.البته این مربوط به وزیر راه و شهرسازی و استاندار الان نیست اما درعین‌حال اقداماتی که می‌خواهد در اطراف حرم صورت بگیرد، باید با تولیت هماهنگ شود.وی تصریح کرد: تصور می‌شود این اقدامات مربوط به آستان قدس رضوی است، خیر این اقدامات ‌یک شرکت دولتی است البته آستان قدس در هیئت‌مدیره آن عضویت دارد اما میزان سهام به‌گونه‌ای نیست که تأثیرگذار باشد و درعین‌حال به تازگی شنیده می‌شود این شرکت جزو واگذاری‌های دولت است.بنابراین آن چه از مفصل به داخل حرم و به سمت راه‌آهن امتداد دارد و شارستان شهید شوشتری نام‌گذاری شد، ارتباطی با آستان قدس ندارد. بختیاری بابیان این که بافت اطراف حرم زیبنده حرم امام رضا(ع) نیست، افزود: در شورای مشورتی که هم استاندار و هم نماینده مقام معظم رهبری دراستان و هم شهردار مشهد در آن عضو هستند و تولیت آستان قدس رضوی رئیس آن است، شهردار مشهد گفت که وظیفه خود می‌دانم به بافت اطراف حرم رسیدگی کنم که ما از این نگاه قدردانی می‌کنیم.
پروژه « مشهد مال»را واگذار کردیم
وی درباره ارتباط آستان قدس رضوی با پروژه‌های اقتصادی مانند«مشهد مال» گفت: ما تقریباً از سال گذشته با تعیین شدن سیاست‌های تولیت آستان قدس رضوی ،پروژه را واگذار کردیم و از محل فروش آن در مسائل اقتصادی ،پروژه‌های سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه و حوزه های انرژی استان مشارکت کردیم. همچنین آستان قدس رضوی در پروژه آزادراه مشهد -چناران سرمایه‌گذاری کرده است که در حال اجراست. قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی درباره موضوع واگذاری زمین برای توسعه فرودگاه مشهد نیز گفت: هر زمان آقایان به‌صورت جدی در این زمینه ورود کردند آستان قدس رضوی هم وارد خواهد شد.وی درباره موضوع پرداخت مالیات آستان قدس رضوی نیز گفت: موقوفات ازنظر فقهی و شرعی از پرداخت مالیات معاف هستند و شورای نگهبان هم در این باره نظر داده است . از 900 سال پیش هم موقوفات معاف از مالیات بوده‌اند اما بعد از پیروزی انقلاب، آیت ا... واعظ طبسی برای زدودن ابهامات از امام راحل(ره) استفساری گرفتند که آن حضرت در پاسخ با صراحت درباره شرکت‌های وابسته به آستان قدس رضوی اعلام کردند که این‌ها معاف از مالیات هستند.قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی بابیان این که تنها دارایی های آستان قدس رضوی موقوفات و نذورات است، افزود: سال گذشته تولیت محترم آستان قدس رضوی برای رفع ابهامات، استفساری از مقام معظم رهبری درخواست کردند که ایشان با تأکید بر نص امام راحل(ره) سه نکته را فرمودند: اول این که آستان قدس از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف نیست. دوم این که آستان قدس از پرداخت مالیات تکلیفی معاف نیست اما از سایر مالیات‌ها با حکم حکومتی امام و بر اساس شرع و فقه ،معاف است. اما برای اینکه در رقابت‌ها شرکت‌های آستان قدس قدرت رقابت را از دیگران نگیرند، آستان قدس رضوی مانند دیگر دستگاه‌های مالیات پرداخت کند اما به‌صورت جمعی و خرجی . مأمورین مالیاتی به شرکت‌های آستان قدس می آیند و بحث‌های مالیات جمع‌آوری و به خزانه واریز می شود و طبق توافق صورت گرفته این پول از خزانه به آستان قدس رضوی برمی‌گردد و توسط تولیت آستان قدس رضوی در راستای نیت واقف هزینه شود. بااین همه این که تصور شود وقتی شرکت‌های وابسته به آستان قدس رضوی که دارای گرید هستند در مناقصات شرکت می‌کنند به دلیل این که معاف از مالیات هستند قدرت رقابت را از دیگر شرکت‌ها می‌گیرند نیز صحیح نیست.

بختیاری درباره بدهی‌های دولت به آستان قدس رضوی نیز گفت: بخشی از مطالبات آستان قدس رضوی از دولت توسط تولیت فقید در سال 92 مطالبه و در مقابل بخشی از آن ها به شرکت‌های دولتی واگذار شد و بخشی هم به صورت نقدی به‌صورت سالانه در حال پرداخت است. وی ادامه داد :بخش دیگری از مطالبات آستان قدس از دولت هم که طبق قانون توسط سازمان حسابرسی تایید شده حدود 3400 میلیارد تومان است و یک رقم دیگری نیز وجود دارد که حدود 1100 میلیارد تومان است و هنوز مراحل قانونی آن طی نشده است اما 3400 میلیارد تومان مراحل قانونی خود را طی کرده است و ما منتظر هستیم که دولت درباره آن تصمیم بگیرد؛ بااین حال با توجه به مشکلات مالی دولت ما انتظار نداریم دولت مطالبات را نقدی پرداخت کند و آمادگی داریم مطالبات خود را از طریق شرکت‌های دولتی که طبق قانون باید واگذار شوند، وصول کنیم تا بتوانیم اشتغال بیشتری ایجاد کنیم. قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی درباره پرونده فساد اقتصادی در دوره مدیریت گذشته این آستان با اشاره به برگزاری بیش از 150 مجمع اقتصادی شرکت های وابسته آستان قدس رضوی در دو سال اخیر و این که موسسه حسابرسی رتبه یک کشور مسئول انجام حسابرسی‌های این شرکت‌ها بوده است، گفت: در دوره تولیت فقید آستان قدس رضوی آیت ا... واعظ طبسی و با دستور وی پرونده‌ای در این زمینه تشکیل و این پرونده در تهران رسیدگی و حکم بدوی صادر شد . ما بنا به دلایلی به این حکم اعتراض کردیم و این حکم در مرحله تجدیدنظر است که در صورت نهایی شدن اگر لازم شد اطلاع‌رسانی خواهد شد.
43 درصد اراضی مشهد متعلق به آستان قدس است
وی بابیان این‌که بیش از43 درصد اراضی مشهد متعلق به آستان قدس رضوی است، درباره ساخت زائرسراهای ارزان‌قیمت اظهار کرد: زائرشهر در 35 هکتار، سه فاز، 28 بلوک و هر بلوک 25 سوئیت ساخته‌شده است که فاز اول آن سال گذشته افتتاح شد و تاکنون 15 هزار زائر اولی و زائر محروم در آن جا اسکان یافته اند. وی اضافه کرد: فاز دوم زائر شهر تا پایان شهریور سال 97 افتتاح می‌شود و قرار است فاز سوم از طریق نذورات و خیران تأمین مالی شود و به بهره‌برداری برسد .فاز اول زائرسرا نیز تا پایان امسال افتتاح می‌شود.
بختیاری درباره اقدامات آستان قدس در حاشیه شهر مشهد گفت: حاشیه‌نشینی یکی از مصیبت‌های مهاجرت بی‌رویه به شهرهاست که به دلیل جاذبه حرم مطهر رضوی، به مشهد مهاجرت بیشتری انجام می‌شود. وی اضافه کرد: یکی از اقدامات تولیت جدید، حل مشکل سندهای اراضی شهرک شهید رجایی و باهنر بوده است که کل این زمین‌ها متعلق به آستان قدس است اما بسیاری از اهالی این منطقه نمی‌توانستند سند بگیرند. قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: مصوبه‌ای در هیئت‌امنا تصویب شد که سطحی از مساحت این منطقه معاف از طرح تقدیمی به آستان قدس شوند و برای استمرار ارتباط آستان قدس ازبخش دیگری بر اساس قیمت منطقه‌ای هزینه گرفته شود که این طرح مساعدتی شامل 10 هزار خانه روستایی و شهرستان سرخس می‌شود. بختیاری در پاسخ به سؤالی درباره مسقف شدن صحن جامع رضوی گفت: این طرح در هیئت‌امنای آستان قدس مطرح‌شده و کار کارشناسی آن بیش از یک سال است که در حال انجام است. به دلیل اهمیت موضوع قرار شده است که مسقف کردن این طرح را به مسابقه بگذارند تا درنهایت طرحی با المان حرم مطهر و آثار فاخر معماری ایرانی اسلامی تصویب و اجرا شود. وی با اشاره به اقدامات معاونت امداد مستضعفین گفت: این معاونت یک معاونت جدید در آستان قدس است که به منظور خدمت به زائران و مجاوران مستضعف و محروم ایجادشده است، یکی از وظایف این معاونت ایجاد اشتغال برای مناطق محروم است.
کشف گروه های تکفیری داعش
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: ایجاد اشتغال برای توانمندسازی محرومانی که در روستاها هستند و بازاریابی برای محصولات آن‌ها، از وظایف این معاونت است که در همین زمینه 30 میلیارد تومان معاونت امداد آستان قدس و 20 میلیارد تومان کمیته امداد امام خمینی(ره) در صندوق قرض‌الحسنه ولایت سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا بتوانیم 100 میلیارد تومان وام اشتغال در زمینه توانمندسازی مردم محروم ارائه دهیم. وی در خصوص بازرسی های انجام شده هنگام ورود زائران و مسائل امنیتی بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) با تأکید بر این که یکی از برنامه های اصلی گروه تکفیری داعش حرم مطهر امام رضا(ع) بوده است، اظهار کرد: اگر خدای ناکرده اتفاقی می افتاد، جمع‌کردن آن خیلی مشکل می‌شد. اگر این سخت‌گیری‌ها مقداری زائران ما را آزرده‌خاطر کرد، اما به لطف خداوند ده‌ها مورد را خنثی کرد و حتی مواد منفجره و نارنجک کشف شد. البته این ها نه اطراف حرم اما به نیت حرم بوده است که در مشهد بودند و به لطف خدا کشف شدند. بختیاری همچنین گفت:ما امیدواریم در سال 97 دستگاه‌های ایکس ری تهیه شود تا بخشی از این محدودیت‌ها به کمک این دستگاه‌ها برطرف شود.

پایان خبر/*

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2508

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید