امروز: سه شنبه 21 مرداد 1399 برابر با 11 آگوست 2020

آخرین خبرها

  • گزارشی از وضعیت اسفناک محور سرخس -سد دوستی
یک عمر غفلت از « پل خاتون »

  • سه شنبه, 03 مرداد 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
یک عمر غفلت از « پل خاتون » mashhadomran.ir

سرخس، شهری مرزی در شمال شرق استان خراسان رضوی است که از شمال در همسایگی کلات است و از جنوب توسط جاده مرزی روستایی ای به قدمت بیش ازنیم قرن با آسفالتی فرسوده از نوع سرد، دارای چاله های فراوان، کم عرض وپر پیچ وخم به شهرستان صالح آباد منتهی می شود. این محور که پل خاتون نام دارد تنها جاده بین شهری وبین روستایی است که بعد از محور سرخس -مشهد پر تردد ترین جاده در منطقه است و هر از گاهی حوادثی در آن رقم می خورد که قابل جبران نیست.

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی،در همین زمینه وبر اساس پیامک های رسیده از گلایه های مردم درباره بی توجهی به این محور، با تعدادی ازمردم ومسئولان به گفت وگو پرداختیم که گزارش آن را در ادامه می خوانید.شهروندی که در ایستگاه با خودروی پرایدش منتظرمسافر بود با اظهار گلایه از وضعیت جاده وبی توجهی مسئولان، به خراسان رضوی گفت:این جاده تنها مسیر تردد به ده ها روستای بزرگ وکوچک در جنوب شهرستان است که روزانه هزاران مسافر از آن برای رسیدن به شهر سرخس وبالعکس به سمت سد دوستی وشهرصالح آباد ، عبور می کنند.وی افزود: مگر این شهرستان، شهر کم درآمدی است ؟یعنی خروج هزاران تن گوگرد، نفت وگاز، تردد هزاران خودروترانزیت، وجود گمرک و ... نمی تواند هزینه این محور یا حتی محور سرخس -مشهد را تامین کند که مردم بتوانند به سلامت به مقصد برسند و شاهد حادثه ای نباشند؟!
خسارتی که به خودرو ها وارد می شود
مرادی، فرهنگی شاغل در یکی از مدارس روستایی این محور، با اشاره به خسارت های وارده به خودرو ها در این مسیر گفت: خودرویی که یک سال از عمرش نگذشته، پس از چند بار تردد به تعمیر نیاز پیدا می کند، چرا در زمینه عبور کامیون های حمل مصالح ساختمانی به خصوص در 10 کیلومتر ابتدای جاده اقدامی انجام نمی گیرد، آیا منتظر حادثه ای هستیم؟
هیچ تغییری طی 40 سال گذشته در این جاده انجام نگرفته است
مندوستی دیگر شهروندی که مسافر همیشگی این محور است با اشاره به این که این جاده در سال 1345 برای دسترسی به روستاهای بخش تجن احداث شده افزود: در طول و حاشیه های این مسیر، بیش از 40 روستا قرار دارد که در کنار آن، وجود شرکت های مختلف اعم از بخش کشاورزی و...حجم تردد را افزایش داده است. حتی تا چند سال گذشته کامیون های ترانزیت برای رفتن به گمرک تایباد از این محور عبور می کردند. وی اضافه کرد:متاسفانه به لحاظ ایمنی و ساختاری، هیچ تغییری طی 40 سال گذشته در زمینه این جاده انجام نگرفته، بلکه هراز گاهی با آسفالتی سرد، نقاط زخم خورده آن مرمت شده است.
31 درصد تصادفات شهرستان در محور پل خاتون اتفاق می افتد
فرمانده انتظامی سرخس با اشاره به نقاط حادثه خیز این محور گفت:جاده پل خاتون از ابتدای گمرک شهید شوشتری تا سد دوستی به فاصله 80 کیلومتر در حوزه استحفاظی شهرستان سرخس، مسیر تردد به ده ها روستا، منطقه ،شرکت های کشاورزی ،سد دوستی وشهر صالح آباد است که عمده ترین نقاط حادثه خیز این محور در محدوده روستای شیرتپه ونوروز آباد به فاصله 45 کیلومتری است. .وی با بیان این که 31 درصد تصادفات شهرستان در سه ماهه سال جاری از این محور گزارش شده، افزود: شرایط فیزیکی این محور اعم از عرض بسیار کم، وجود پیچ های خطر ناک، قوس های غیر استاندارد، نبود علائم وخط کشی که گاهی در هنگام شب موجب انحراف خودرو می شود از جمله مشکلاتی است که آمار تصادفات را تحت تاثیر قرار داده است.سرهنگ باقرزاده خاطرنشان کرد:لازم است مسئولان بخش راه، توجه ویژه ای به این محورداشته باشند چرا که سالانه 300 هزار دستگاه خودرو در این جاده جابه جا می شود .فرمانده انتظامی سرخس خاطر نشان کرد:در این محور به رغم ممنوع بودن عبور کامیون، متاسفانه تردد خودروهای سنگین همچنان ادامه دارد که تذکراتی به شرکت ها ی فعال در این جاده داده شده است.
متاسفانه محور پل خاتون در گروه راه های روستایی است
مسئول اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای سرخس، با اشاره به حجم تردد در این محور گفت :ما بر اساس اعلام اداره راه وطرح طبقه بندی راه ها، تنها یک راه اصلی که محور ترانزیتی سرخس -مشهد است داریم و بقیه راه های منطقه در گروه محور های روستایی و مرزی تعریف شده است. مهندس احمدی افزود:این جاده که به مسیر تجن، پل خاتون و یا سد دوستی معروف است از مقابل گمرک شروع می شود و پس ازعبور از چند روستای حاشیه جاده، به سد دوستی می رسد. وی افزود: طول این مسیر، 145 کیلومتر است که 75 کیلومتر آن در حوزه سرزمینی سرخس و بقیه در منطقه صالح آباد قراردارد. احمدی با اشاره به عمر این محوراضافه کرد: این جاده در سال 60 توسط کمیته مرزی تیغ کشی ،مرمت و آسفالت شده است که با شروع به کار گمرک و پایانه مرزی سرخس حجم تردد در این جاده افزایش یافت به طوری که کامیون های ترانزیتی نیز برای مدتی از این مسیر به تربت جام و گمرک تایباد حرکت می کنند. مسئول اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای سرخس با اشاره به این که این جاده در حوزه صالح آباد یک محور فرعی معرفی شده، اظهار کرد: با توجه به حجم تردد خودروها در این مسیر و این که این محور در طرح توسعه شهرستان می تواند کریدور گمرک سرخس به تایباد باشد پیشنهاد ارتقای آن از جاده روستایی به مسیر فرعی را به استان مطرح کردیم که امید داریم باحمایت های نماینده حوزه انتخابیه،فرمانداری و... به نتیجه مطلوب برسد.مهندس احمدی با اظهار امیدواری از جان گرفتن دوباره بخش راهداری در وزارت راه تصریح کرد: در سال گذشته که هنوز ما زیر مجموعه راه وشهر سازی بودیم مبلغ 400 میلیون تومان اعتبار برای روکش آسفالت این محورحد فاصل روستای شیر تپه تا پل خاتون به طول 25 کیلومتر در نظر گرفته شد که البته کافی نیست و به زودی پیمانکار آن مشخص می شود.وی اضافه کرد:با توجه به مسئولیت راهداری در نظر داریم با استفاده از قیر های امانی ورایگان قطعه دیگری از این محور حد فاصل شهر تا روستای قوش عظیم را روکش کنیم و چنان چه اعتباری از تملک دارایی به دست ما برسد نصب علائم وخط کشی در دستور کار قرار می گیرد. وی گفت:فکر می کنم با توجه به رویکرد جدید وزارت خانه در بحث راهداری، راه های شهرستان وضع خوبی پیدا کند ودر همین راستا، پیشنهادهایی را به استان درباره ارتباط جاده ای با کلات و ارتقای محور پل خاتون به صالح آباد داده ایم تا این شهر از وضعیت موجود خارج شود.
آن چه فعلا در دستور کار است بهسازی محور است
نماینده سرخس با اشاره به طرح های عمرانی به جا مانده از گذشته اظهار کرد: موضوع روکش آسفالت این محور از موضوعات مهم ودر دستور کار است که پیش بینی های لازم درباره آن انجام شده، به طوری که در جلسه شورای برنامه ریزی استان اعتبارات شهرستان با تغییرات حداقلی به تصویب رسید.سید احسان قاضی زاده با اشاره به حفظ اعتبارات راه سازی در بودجه امسال که بیش از 5 میلیارد تومان است، افزود:از آنجا که طول این محور طولانی است بخشی از روکش جاده پل خاتون امسال انجام می شود و اجرای بقیه در سال آینده پیش بینی شده است.وی یاد آور شد:امسال ما ساخت سه محور شامل جاده کچولی به قوش عظیم ،چنارسوخته، زلوغال وپل چشمه شور را در دستور کار قرار داریم که تا دو سال آینده به پایان می رسد.قاضی زاده تصریح کرد:ما چیزی به عنوان باند دوم در این مسیر در نظر نداریم بلکه آن چه پیش بینی شده، به سازی این محور است که در زمان روکش دهی از هر طرف نیم متر عرض محور افزایش می یابد.
فرماندار سرخس:ما وارث عقب ماندگی های زیادی هستیم
فرماندار سرخس با اشاره به جاده پل خاتون گفت:این محور یکی از راه های فرعی روستایی است که هیچ گونه استانداردی ندارد. متاسفانه این شهرستان با همه دارایی هایش وارث عقب ماندگی های زیادی در زیر ساخت ها وطرح های عمرانی است. حسین سنجرانی با بیان این که سال گذشته از سوی وزارت راه مبلغ 400 میلیون تومان اعتبار در زمینه روکش محور پل خاتون اختصاص یافته است، اظهار کرد: به زودی پیمانکار این محور، فعالیت خود را از حد فاصل روستای شیر تپه تا پل خاتون برای روکش آسفالت شروع خواهدکرد. فرماندار یاد آور شد:از آنجا که این جاده یک محور مرزی نیز محسوب می شود تلاش داریم از منابع دیگری اعتبار لازم را کسب کنیم بر همین اساس در بودجه امسال نیز مبالغی را برای تعریض وانجام روکش آسفالت و... در نظر داریم.سنجرانی تصریح کرد:در راستای مرمت این محور (جاده سد دوستی )، آسفالت محور چاله زرد به دهانه شوریجه که در بحث پدافند غیر عامل یکی از ضروریات است نیز به زودی شروع خواهد شد تا ضمن کم شدن بار ترافیک جاده پل خاتون، مشکل روستاهای مجاور این محور ومسافرانی که به شهر صالح آباد سفر می کنند رفع گردد. متاسفانه در روز قبل از ارسال این گزارش طی یک حادثه دلخراش در 10کیلومتر ابتدای این محور، یک دستگاه پژو 405 و یک مینی بوس به علت عرض کم محور به صورت رخ به رخ با هم برخورد کردند که این حادثه موجب کشته وزخمی شدن دو نفر شد.

پایان خبر/*

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2257

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید